Bebekler İçin Sebze Püresi Tarifi (7 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Sebze Püresi Tarifi (7 Ay ve Üzeri)
11 Haziran 2024

Ek gıdaya başlamanın en iyi yollarından biri olan sebze püresi tarifi bu yazımızda.

Bilindiği gibi bebeklerin beslenmesinde ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir. 6. aydan sonra ise bebeğin yavaş yavaş ek gıdalara başlaması tavsiye edilmektedir.  Sebzeler ise ek gıdaya başlamanın en iyi alternatiflerinden biridir. Zira vitamin ve mineral içeriği yüksek olan sebzeler, aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda bebekler için sebze püresi tarifi verdik. İşte 7 ay ve üzeri bebeklere sebze püresi tarifi

Bebekler İçin Sebze Püresi Tarifi (7 Ay ve Üzeri)

Bebeklere 6. – 7. ay civarı sebze püresi verilebilir. Ancak her bebeğin gelişim süreci, alerji durumu ve sağlık koşulu aynı olmadığından bebeklere sebze püresi yedirmeden önce çocuk doktoruna danışmak daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte her sebzeyi önce tek tek denettirmek, üç gün bekleme kuralı uygulamak ve alerji gelişip gelişmediğini gözlemlemek ek gıdaya başlangıç sürecinde çok önemlidir. Gelin şimdi bebekler için sebze püresi nasıl yapılır, tarife geçelim.

Malzemeler

 • 1 adet küçük boy kabak
 • 1 adet küçük boy patates
 • 1 adet küçük boy havuç
 • Zeytinyağı
 • Su

Bebeklere Sebze Püresi Yapılışı

Sebzeleri yıkayıp iri halde doğrayın. Doğradığınız sebzeleri ufak bir tencereye alıp üzerine 1 parmak geçecek kadar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Sebzeler haşlanıp yumuşadığında ocaktan alıp blenderden geçirin. Üzerine göz kararı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Bebekler için sebze püresi tarifi hazır! Soğuduktan sonra yedirebilirsiniz, şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Sebze Püresi Tarifi (7 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Sebze Püresi Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin alerji durumu, gelişim süreci ve sağlık koşulu aynı olmadığından bebeğinize sebze püresi yedirmeden önce doktora danışın.
 • Tarifin içinde ilk kez yedireceğiniz malzeme varsa, o malzeme özelinde öncesinde 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Kızarıklık, kaşıntı, döküntü veya halsizlik gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz sebze püresi tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
 • Daha önce bebeğinize yedirdiğiniz alerji riski düşük sebzeler varsa onları da tarife ekleyebilirsiniz.
 • Ek gıdaya yeni başlayan bebekler için püreyi pürüzsüz hale getirin. Çiğneme ve yutma refleksi iyi gelişmiş bebekler için hafif pütürlü bırakabilirsiniz.
 • Yemek sırasında bebeğinizin yanından ayrılmayın.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeğinizin Hoşuna Gidecek 4 Sebze Püresi Tarifi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.