• gebe.com
  • /
  • Bebeğiniz İçin Evde Kolayca Yapabileceğiniz Lor Peyniri Tarifi

Bebeğiniz İçin Evde Kolayca Yapabileceğiniz Lor Peyniri Tarifi

Bebekler için evde peynir nasıl yapılır? İşte kolayca yapabileceğiniz ev yapımı lor peyniri tarifi...

Bebeğiniz İçin Evde Kolayca Yapabileceğiniz Lor Peyniri Tarifi

Bebekler İçin Ev Yapımı Peynir

Bebekler için en değerli besin kesinlikle anne sütüdür. Öyle ki, bu mucizevi besin bebeğin tüm mineral ve vitamin ihtiyacını tek başına karşılar. Sindirimi kolay, besleyiciliği yüksektir. Ancak 6. aydan sonra, iyice büyüyen bebeğinizin vitamin ve mineral ihtiyacını anne sütü tek başına karşılamayabilir. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü 6. aydan sonra yavaş yavaş ek gıdaya başlanılmasını tavsiye ediyor. Bu dönemde bebeğinizin sindirebileceği, alerji potansiyeli düşük, organik sebze ve meyveler ile sürece başlayabilirsiniz. Hatta içinde ne olduğu belli olmayan gıdalar yerine, mümkünse ev yapımı yiyecekler hazırlamanız faydalı olacaktır. Biz de bu yazımızda; kalsiyum açısından zengin olan bebekler için ev yapımı lor peynir tarifini sizlerle paylaşmak istedik.

*Tarif 1 yaş ve üzeri büyük bebekler için uygundur.

Lor Peyniri Tarifi İçin Gereken Malzemeler

  • 1 litre günlük pastörize edilmiş süt,
  • 2 yemek kaşığı limon suyu,
  • 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi

Bebekler İçin Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Sütü bir tencereye boşaltın ve ocağa alın. Yüksek ateşte, üstünde kabarcıklar çıkana kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. Limon ve sirkeyi ekleyip tahta kaşıkla birkaç dakika karıştırın. Üstünü tülbent ile kapatıp 3 saat kadar bekletin. Daha sonra büyük cam bir kasenin üzerine tel süzgeç, süzgecin üzerine de iki kat tülbent yerleştirin. Malzemenizi süzgeçten süzün. Birkaç saat süzülmesini bekleyebilirsiniz. Son olarak tülbentte kalan peyniri iyice sıkarak suyunu akıtın ve buzdolabına alın. Buzdolabında 4-5 saat beklettikten sonra peyniriniz hazır olacak.

Tavsiye: Peynir altı suyunu cam kavanoza alıp dolapta muhafaza edebilirsiniz. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu sıvıyı daha sonra makarna, pilav veya börek yaparken kullanabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.