Bebekler En Çok Bu Saatte Doğuyor!

Bebekler En Çok Bu Saatte Doğuyor!
20 Şubat 2019

2005 ve 2014 yılları arasında gerçekleşen 5 milyon doğumun verilerini inceleyen İngiliz bilim insanları, şaşırtıcı sonuçlar elde etti!

2005 ve 2014 yılları arasında gerçekleşen 5 milyon doğumun verilerini inceleyen İngiliz bilim insanları, şaşırtıcı sonuçlar elde etti. Araştırmaya göre spontane ilerleyen doğumların yalnızca %28’i mesai saatlerinde gerçekleşirken, %70’ten fazlası iş saatleri dışında gerçekleşiyor. Doğumların daha çok gece yarısı 01.00 ve sabah 07.00 saatleri arasında başladığını gösteren araştırma, bebeklerin özellikle sabah 04.00’da dünyaya geldiklerini ortaya koydu.

'Doğumlar Genellikle Gece Yarısı Gerçekleşiyor'

Araştırmaya göre, sayısı gün geçtikçe artan planlı sezaryen doğumlar daha çok hafta içi sabah saatlerinde gerçekleştirilirken, müdahale ile başlatılan (suni sancı, zarların yırtılması vb.) doğumlar genellikle gece yarısı saatlerinde gerçekleşiyor. Londra Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Alison Macfarlane, doğum trendlerinin elde edilen verileri etkileyebileceğini söyledi ve ekledi; ‘Sezaryen veya suni sancı gibi müdahaleler, doğum doğal seyri ile ilgili olan verileri değerlendirmemizi etkiliyor. Ev doğumlarının yaygınlaşıyor olması, ileride doğumun zamanlaması ile ilgili daha net bilgiler elde etmemize yardımcı olabilir.’

Bebekler En Çok Bu Saatte Doğuyor!

İngiliz araştırmacılar, konuyla ile ilgili çok değerli bilgilere ulaştı. Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi doğumların %66’sı kendiliğinden başlıyor. Suni sancı veya başka müdahaleler ile doğumu başlayanların oranı %22 iken, %12’lik kesimin doğumu, doğumu hiç başlamadan gerçekleştiriliyor (planlı sezaryen).

Kendiliğinden Başlayan Doğumların %7'si Acil Sezaryene Dönüyor

Spontane başlayan doğumların %50’si yine spontane bir şekilde gerçekleşirken, %7’si acil sezaryen, %9’u ise forseps ve vakum ile gibi yardımcı aletler kullanılarak gerçekleştiriliyor. Araştırmaya göre; müdahale ile başlayan doğumların %13’ü spontane bir şekilde gerçekleştiriliyor. Doğum süreci başlamadan doğumu gerçekleşen %12’lik kesimin %9’u planlı sezaryen olurken, %3’ünün acil sezaryen olduğu kayıtlara geçmiş. Araştırma sonuçlarına bakıldığında doğumun ne şekilde başladığı, ne şekilde ilerleyeceğini ve sonlanacağını önemli ölçüde etkilemektedir.

Doğumların Gece Gerçekleşmesinin Sebebi Evrimsel Olabilir

Araştırmayı yapan ekip içinde yer alan Dr. Peter Martin, doğumların gece gerçekleşmesinin nedeninin evrimsel olabileceğini belirtti. ‘Atalarımız gündüz aktif bir şekilde çalışırken geceleri gruplar halinde dinleniyordu. Gece saatlerinde gerçekleşen doğumların bir tür güvenlik hissi verdiği gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.’

Diğer güncel haberlerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.