Yapılan Araştırmalar Bebeklerle İlgili Çok Şaşırtıcı Bir Gerçeği Ortaya Çıkardı

Yapılan Araştırmalar Bebeklerle İlgili Çok Şaşırtıcı Bir Gerçeği Ortaya Çıkardı
21 Eylül 2017

Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın bebeklerin de tıpkı yetişkinler gibi acıyı hissettiklerini ortaya koyduğu belirtildi.

Bebekler Acıyı Tıpkı Yetişkinler Gibi Hissediyor

Bebekler acıyı tıpkı yetişkinler gibi hissediyor. Birçok doktorun bebeklerin açıyı hissedecek kadar gelişmemiş olduğuna inanmasına karşın yapılan bir çalışmanın şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardığı belirtildi. Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın, henüz birkaç günlük olan bebeklerin bile acıyı yetişkinler kadar hissettiklerini ortaya koyduğu belirtildi. Araştırmada MRI taramalar kullanan araştırmacıların, bebeklerin hafif acıya maruz bırakıldıklarında beyinlerinin yetişkin beyinlerine benzer bir şekilde ‘aydınlandığını’ gördükleri ifade edildi.

Durum Tedirgin Edici

Yoğun bakımlarda yenidoğan acı yönetimi konulu yapılan yeni bir araştırmaya göre, bebeklere günde yaklaşık %11 oranında acılı prosedür uygulanmasına karşın yüzde 60’lık bir kısmının herhangi bir farmakolojik analjezi almadığı tespit edildiği belirtilirken bebeklerin acı mekanizmaları üzerinde yapılan araştırmada çıkan sonuçtan önemli çıkarımların yapılabileceği belirtildi. Örneğin söz konusu acılı prosedürlerden geçen bebekler için klinik rehberin gözden geçirilmesi gibi.   Yapılan Araştırmalar Bebeklerle İlgili Çok Şaşırtıcı Bir Gerçeği Ortaya Çıkardı  

Ağrı Giderimi Prosedürü Bebekler İçinde Uygulansın

Bebeklerin yetişkinler gibi acıyı hissettiklerinin ortaya çıkması sonrasında Pediatr Dr Rebeccah Slater konuyla ilgili olarak düşüncesinde “Eğer yaşı biraz daha büyük çocuğa prosedür esnasında ağrı giderimi sağlanıyorsa, aynı uygulamayı benzer prosedürlerden geçen bebekler için de düşünmeliyiz” dedi. Singapur Devlet Üniversitesi'nde görev yapan Dr Annett Schirmer'in de bu fikri desteklediği ve  konuya ilişkin olarak “Gayet mantıklı; çünkü bir bebeğin de en az yetişkinler kadar hasar verici ve acı kaynağı bir uyarandan uzak durması gerekiyor.” ifadelerini kullandığı belirtildi.  

Araştırmaya 1 - 6 Günlük Bebekler Dahil Edildi

Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma kapsamında, araştırma yapan ekibin, 1 ile 6 günlük 10 sağlıklı bebeği ve 23-36 yaşlar arasındaki 10 sağlıklı yetişkini incelemeye aldıkları, bebeklerin MRI tarayıcısına konduğu ve ayaklarından uyarı yapıldığı belirtildi. Bunun sonrasında da yetişkin katılımcılarında MRI tarayıcısına koyuldukları ve yine bebeklere uygulandığı şekilde ayaklarından uyarıldıkları (4 kat daha şiddetli olmak üzere) ifade edildi. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, yetişkinlerin acı anında aktifleşen 20 beyin bölgelerinden 18’inin bebeklerde de harekete geçtiği belirtildi. Söz konusu verilerin, yalnızca bebeklerin de yetişkinler gibi acıyı hissettiklerini değil, aynı zamanda da acı eşiklerinin daha düşük olduğunu gösterdiğini belirttiler.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.