• gebe.com
  • /
  • Bebek Sahibi Olamayan Erkeklere Müjdeli Haber Var

Bebek Sahibi Olamayan Erkeklere Müjdeli Haber Var

Bebek sahibi olamayan erkeklere umut olacak müjdeli haber Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan'dan geldi.

Bebek Sahibi Olamayan Erkeklere Müjdeli Haber Var

Bebek Sahibi Olamayan Erkeklere Müjdeli Haber

Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan tarafından bebek sahibi olamayan erkeklere müjdeli haber verildi. Prof. Dr. Gürgan, erkeklerin testislerinde çok özel tekniklerle "yuvarlak hücre" adı verilen gelişmemiş sperm hücrelerini bulmanın mümkün olduğunu belirtirken, ayrılmış ve desteklenmiş yuvarlak sperm hücrelerinin kullanılması durumunda yumurta hücrelerinin döllendiği, söz konusu döllenmiş yumurtaların da rahim içerisine yerleştirilmesi sonucunda sağlıklı bebekler elde edilebileceğinin görüldüğünü ifade etti.

Özel Tekniklerle Yuvarlak Hücreleri Bulmak Mümkün

  Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, bebek sahibi olamayan erkeklerin testislerinde, çok özel tekniklerle ‘yuvarlak hücre’ denilen gelişmemiş sperm hücrelerini bulmanın mümkün olacağını belirtirken, desteklenmiş ve ayrışmış yuvarlak sperm hücrelerinin kullanıldığında anne adaylarının yumurtaların döllendiğini, bu döllenmiş yumurtaların da rahim içerisine yerleştirildiği zaman sağlıklı çocukların elde edileceğinin görüldüğünü belirtti.   Bebek sahibi olamayan erkeklere müjdeli haber  

Menilerinde Hiç Sperm Bulunmayan Erkekler İçinde Müjde Var

Azospermi adı verilen ve menilerinde hiç sperm bulunmayan erkekler için de müjdeli haberleri olduğunu ifade eden Gürgan,  “Erkeklerde ‘mikro tese’ denilen yöntemle yüzde 80’e varan oranda sperm bulunabiliyor ve eşleri gebeliği elde edebiliyordu. Ancak özellikle yüzde 30 ile 40 arasındaki erkek grubunda ise hiç sperm bulunamıyordu ve onlar artık çocuksuzluğa mahkum oluyordu. Özellikle yeni bir teknoloji ki biz de bu grubun içerisindeyiz, bu Japonlarla ve Fransızlarla yapılan bir çalışma gösterdi ki erkeklerin testislerinde çok özel tekniklerle tecrübeli personelle bakıldığında ‘yuvarlak hücre’ denilen gelişmemiş sperm hücrelerini bulmak mümkün. Bu öncüller diğer bazı kan hücreleriyle karışıyordu." şeklinde açıklamada bulundu.

Yeni Teknoloji Bunları Ayrıştırıyor

Bebek sahibi olamayan erkeklere umut ışığı olması beklenen söz konusu yöntemde yeni teknolojinin bazı kan hücrelerinin karışma sorununa da çözüm getirdiği belirtilirken, uygulanan yöntemle döllenmiş yumurtalardan elde edilen sağlıklı bebeklerin daha önce bazı Japon yayınlarında görüldüğünü belirten  Prof. Dr. Timur Gürgan, beraber çalıştıkları Japon gruplarda 250 gebelik ve sağlıklı çocukların bulunduğunu belirtiyor. Söz konusu teknolojiyle bebek sahibi olamayan erkeklerle ilgili yeni bir bakış açısı getirdiği belirtilirken, yöntemin herkese uygulanıp uygulanmayacağı konusunda henüz kesinleşmiş bir bilginin olmadığı ifade ediliyor. Şu ana kadar 5 hasta üzerinde yapılan uygulama sonrasında 2 hastada yumurtanın döllenerek sağlıklı emriyonun geliştiği belirtilirken 2 transferde gebelik oluşumunun gerçekleşmediği ifade edildi.  
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Kadın 1. Erişkin dişi insan. 2. Evlenmiş kız. 3. Eskiden bayan anlamında kullanılan bir san. 4. Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri olan .
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.