Bebek Sahibi Olamamak Çiftleri Olumsuz Etkiliyor

Bebek Sahibi Olamamak Çiftleri Olumsuz Etkiliyor
28 Mart 2017

Bebek sahibi olmak isteyip de anne baba olamayan çiftler bu nedenle duygusal olumsuzluklar yaşıyorlar.

Bebek sahibi olmayı istemelerine rağmen bebek sahibi olamama çiftleri duygusal açıdan olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar bu durumdaki anne baba adaylarının farklı şekilde etkilendiklerini belirtiyorlar. Çoğu çift bu süreci aynı şekilde yaşamalarına rağmen, hayalini kurdukları bebeğe sahip olamamak mutsuz olmalarına neden oluyor. Uzmanlar, günümüzde bu durumda olan çiftlerin bu hayallerine kısırlık ve tüp bebek tedavisi ile kavuşmalarının mümkün olacağını belirtiyorlar.

Herkese Uygulanabiliyor

Uzmanlar bebek sahibi olmak isteyen bütün çiftlere tüp bebek tedavisinin uygulanabilir olduğunu "tüp bebek tedavisi spermi olan, yumurtası ve rahmi olan bütün çiftlere uygulanabilir." şeklindeki sözleriyle ifade ediyorlar. Ancak hamile kalması tehlikeli olabilecek hastalara uygulanmadığının da altını çiziyorlar. Bu hastalıklar ise; ciddi akciğer hastalıkları,  ciddi kalp hastalıkları ve şeker hastalığı gibi hastalıklara sahip olan kişilere hamile kalma izni verilmediğinden dolayı tüp bebek tedavisinin yapılmadığını belirtiyorlar.

Tedavi İçin Geç Kalmayın

Tüp bebek yönteminin yaş sınırı olduğuna dikkat çeken uzmanlar tedavi için geç kalınmaması gerektiğini belirtiyorlar. Tüp bebek yönteminde yaş sınırının, kadının kendi yumurtası ile gebe kalma yaşının en fazla 44 -45 civarı olduğu ifade ediyorlar. Bu nedenle de daha ileri ki yaşlarda tüp bebek tedavisinin mümkün olmadığına dikkat çekiyorlar.   Bebek Sahibi Olamamak Çiftleri Olumsuz Etkiliyor  

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulandığı Durumlar

Uzmanlar tüp bebek tedavisinin uygulandığı durumları şu şekilde ifade etmektedirler; "Tüp bebek tedavisi bazı durumlarda uygulanır. Bunlardan birincisi kadının bir veya iki tüpünün kapalı olmasıdır. İkincisi, ağır erkek faktörü denilen, ağır sperm faktörünün olması durumunda tüp bebek yapılmaktadır." Tüp bebek tedavisinin uygulandığı diğer bir durum ise, açıklanamayan kısırlık durumudur. Bu da çikolata kisti bulunan hastalara, özellikle de ağır evrede olanlara (3. ve 4. evrede) tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. Bunun dışında, anne adayına yumurtlama takibi ve aşılaması yapıldığı halde 3 ya da 6 kez arasında başarısız olunması, yumurta eşiği kötü olan, yumurtalık rezervi düşük ve yumurta elde edilemeyeceği veya az elde edileceği düşünülen hastalarla, genetik bir kusurun tekrarlamasını engellemek amacıyla tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Bebek Sahibi Olamama da Gün Geçtikçe Aşama Kaydediliyor

Günümüzde tüp bebek tedavisi için kullanılan yöntemlerde giderek aşama kaydedilmeye devam ediyor. Uygulanan gelişmiş teknikler sayesinde çiftlerin bebek sahibi olma hayalleri de gerçeğe dönüşebiliyor. Tüp bebek tedavisi ile ilgili uzmanlara başvuranlar bu hayalini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşıyorlar.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.