• gebe.com
  • /
  • Bebeğin Saçını Keserken Uygulanacak Adımlar

Bebeğin Saçını Keserken Uygulanacak Adımlar

Bebeğinizin saçını keserken korkutmamak ve saç kesim işlemini rahat yapabilmek için uzmanlar anne babalara bazı tavsiyelerde bulunurlar.

Bebeğin Saçını Keserken Uygulanacak Adımlar

Bebek Saçı Kesmek İçin Anne Babalara Öneriler

Bebeklerin ilk saç kesimleri farklı kültürlerde farklı ritüeller ile gerçekleşir. Bazı kültürlerde bebek ilk saç kesimi için kuaför / berbere götürülürken bazılarında ise, bebek saçı kesmek evde aile ortamında gerçekleştirilir.  Yazımızda bebeklerinin ilk saçını evde kesmeyi tercih eden anne babalar için, bazı küçük tüyolarımız olacak.  Evde bebek saçı kesmek için bu adımları uygulamanız  önerilir.  

Bebeğin saçını kesmek için doğru zamanı seçin

  bebek saçı kesmek için yapılacaklar  

Bebeğinizin saçını sorunsuz kolay bir şekilde kesebilmeniz için en doğru zaman bebeğinizin keyifli olduğu anı yakalamaktır.  Bebeğinizin altı temiz, karnı tok ve ruh halinin iyi olduğu zamanlar saç kesimi için en doğru zamanlar arasındadır.

Mama sandalyesine oturtun

  bebek saçı kesmek   

Bebeğinizin saçının kesilmesi sırasında rahat olması ve olası kazaları önlemek için mama sandalyesinde ya da düşmeyeceği emniyet kemeri olan bir sandalyeyi tercih etmeniz önerilir.

Bebeğinizle sürekli konuşun

  bebeğin saçı kesilirken yapılacaklar   

Bebeğiniz her söylediğinizi anlamasa da ses tonunuz ve hareketlerinizi anlar. Bebeğinizin saçının ilk defa kesilecek olması onu biraz korkutabilir. Bebeğinizin saçı kesilirken korkmamasını önlemek için, işleme başlamadan önce saçının kesileceğini ve bunun onun canını yakmayacağını anlatmanız ve saç kesimi sırasında sakin tavırlarla bebeğinizle konuşmanız yarar sağlayacaktır.

Yanınızda bir kişi daha olsun

  bebeklerin saçı nasıl kesilir   

Bebeğinizin saçını keserken bu işi kesinlikle yalnız yapmayın. Yanınızda hem size yardımcı olacak hem de bebeği oyalayacak birinin olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bazı bebekler sandalyede oturmaktan hoşlanmazlar. Bu durumda yanınızda bulunan kişinin kucağında saçını kesebilirsiniz.

Bebeğinizin eline oyalayacak bir şeyler verin

  bebeğin saç kesimi   

Bebeğinizin saçını rahat kesebilmeniz için bebeğinizin dikkatini başka yere çekmeniz iyi olacaktır. Eline sevdiği oyuncağı vermeniz ya da en sevdiği yiyecek iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Havluyu boynuna dolayın

  bebeğin saç kesimi yavaşça   

Bebeğinizin kesilen saçlardan rahatsız olması için, yumuşak bir havluyu çok sıkmayacak şekilde bebeğinizin boynuna dolayın.  Bunun için mama önlüğünü de bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle kesilen saçlar bebeğinizin tenine yapışmaz ve kaşındırmaz.

Bebeğinizin saçını ıslatın

  bebek saçı kesmek   

Saç kesmeye başlamadan önce bebeğinizin saçını ıslatın. Bebeğinizin kesilecek saçından bir tutam alın ve spreyli şişede bulunan su ile bebeğinizi ürkütmeden saçını yavaşça ıslatın.

Yavaşça Kesin

  bebek saçı kesme   


Islattığınız saçı işaret ve orta parmağınızın arasına alarak ayarladığınız boyuta göre saçı yavaşça kesin. Bunu yaparken bebeğinizle konuşmaya devam edin ve sakin davranın. Bebeğinizin saçını keserken dikkat etmeniz gerekenlerden birisi bebeğin bıngıldak bölümüdür. Bebeğinizin saçını keserken bıngıldak bölgesine çok bastırmamaya ve bu bölgenin sert bir darbe almamasına dikkat edin.

Tarak Yardımıyla Düzeltin

  bebeğin saçını kesmek   


Bebeğinizin saçını bir bölümünü kestikten sonra bir tarak yardımıyla saçı düzeltin. Saç istediğiniz şekli aldıysa yeni bir parçayı ıslatın ve kesin.  Daha sonra yumuşak bir fırçayla bebeğinizin saçlarını tarayabilirsiniz.


Bu Durumlarda Saç Kesme İşlemine Son Verin

  bebek saçı kesilirken yapılmayacaklar   

Bebeğiniz saç kesimi sırasında çok rahatsız olduysa,  durmayacak gibiyse ya da korktuysa kesme işlemini hemen durdurun. Kesmeye devam etmeniz ve ısrarcı olmanız daha çok korkmasına neden olur. Böyle durumlarda bebeğinizi rahatsız etmeyeceğinizi düşünüyorsanız, yarım kalan parçaları bebeğiniz uykudayken de kesebilir ya da başka bir zaman ertelemeyi düşünebilirsiniz.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl