Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur

Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur
18 Nisan 2017

Bebek odası hazırlarken ebeveynlerin aldığı keyif yadsınamaz bir gerçek. Yalnız, odayı dizayn ederken görselliğin yanında bebeğinizin sağlığı için göz önünde bulundurmanız gereken bazı kritik kararlar var.

Bebek odası tasarlamak, gebeliğiniz boyunca belki de en keyif alarak yapacağınız şeylerin başında gelir. Bebeğinizin kalacağı oda, onun gelişimi ve yaratıcılığını da direkt olarak etkileyeceğinden, dikkat etmeniz gereken bir hayli özellik mevcut. Konumundan rengine, mobilyaların özelliğinden seçeceğiniz oyuncaklara kadar her detay büyük bir önem arz ediyor. Bu süreçte göz önünde bulundurmanızda fayda olan, kendisi küçük ama etkisi kocaman detayları sizin için derledik.  

1)Oda İçin Seçilen Konum

Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     İşe ilk olarak odanın konumundan başlamalısınız. Güneş ışığı, bebeğinizin gelişiminde önemli bir faktör olduğundan seçeceğiniz odanın güneş ışığı alıp almadığına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda odanın temiz hava alma özelliği de göz önünde bulundurulmalı.    

2)Bebeğinizin Sağlığı İçin Kuvvetli Işıklardan Kaçının

Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Kullanacağınız ışığı iyi seçmelisiniz. Uzmanlara göre beyaz ya da sarı ışık ilk tercihiniz olmalı, renkli ışıklardan uzak durmalısınız. Bunun yanında bebeğinizin gözlerinin zarar görmemesi açısından kullanacağınız ışığın kuvvetli olmamasına özen göstermelisiniz.  

3)Kullanılan Malzemenin Kalitesi

Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Bebeğin odasında kullanacağınız her bir malzeme özenle seçilmelidir. Halıdan tutun da mobilyanın ahşabına kadar hangi malzemelerden yapıldığı büyük önem arz etmektedir. İçinde zararlı maddeler bulunan hiçbir ürünü bebek odasına sokmamalısınız.  

4)Yumuşak Hatlı Mobilyalar İlk Tercihiniz Olmalı

Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Oda takımını satın alırken sivri uçlu mobilyalar olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki yumuşak hatlı oda takımı bulamıyorsanız, sivri uçlarını kendi yapacağınız malzemelerle yok edebilirsiniz. Örneğin; sivri kısımların her bir yerine piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz yumuşak hatlı çıkıntılar alabilirsiniz.  

5)Renklerin Etkisini Göz Önüne Alın

Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Kullanacağınız renklerin, bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabileceğini söylesek? Özellikle pastel tonlarını seçerek bebeğinizin daha huzurlu ve sakin olmasını sağlayabilirsiniz. Mavi ve yeşil önceliğiniz olmalı. Koyu renkler ise odayı küçük ve sıkıcı göstereceğinden tercih listesinden çıkartılmalı.  

6)Uzun Vadeli Düşünmekte Yarar Var

  Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Oda takımını alıp, birkaç yıl içinde yenisiyle değiştirmek istemezsiniz değil mi? Bebeğiniz çok hızlı büyüyecek ve devamlı mobilya takımı almak biraz maliyetli olabilir. Şu anda hem beşik hem de karyola olabilen ürünler çok revaçta. Siz de bunlardan tercih ederek sürekli yeni mobilya alma derdinden kurtulabilirsiniz.


7)En Önemlisi Güvenlik

  Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Evet görsellik önemli, keyifli bir oda yaratmak istiyorsunuz fakat bunu yaparken güvenliği atlamamalısınız. Örneğin; beşikteki korkulukların aralığı, bebeğinizin kolu ya da bacağının sıkışmayacağı aralıklarda olmalı. Yine aynı şekilde korkuluk olabildiğince yüksek olmalı.  

8)Halı Kullanmak Sandığınız Kadar İyi Olmayabilir

  Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Halılar, temizlense bile kısa süre içinde yeniden bakteri yuvası haline geleceğinden, bebeğiniz için çok sağlıklı bir tercih değil. Aynı zamanda halılar nemi emme özelliğine sahip olduğundan, bebeğinizin nefes almasında bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle halı kullanmamalı, mümkünse bebeğinizin odasının parke olmasına dikkat etmelisiniz.  

9)Kendiniz İçin Yer Ayırmayı Unutmayın

Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Bebeğinizin odasında kendiniz için de bir alan oluşturun. Emzirirken veya oyun oynarken rahat olabileceğiniz bir kanepe olabilir mesela.  

10)Bebek odası dizayn ederken bol bol saklama yeri oluşturun

  Bebeğiniz İçin Hazırlayacağınız Odada Dikkat Etmeniz Gereken 10 Unsur     Çocuk büyüdükçe evdeki oyuncak sayısı da paralel olarak artacaktır. Bu nedenle ileride evde dağınıklık görmek istemiyorsanız, oyuncakları depolayabileceğiniz alanların olmasına özen gösterin.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.