• gebe.com
  • /
  • Bebek Masrafı Yıllık 2 Bin Lirayı Aşıyor

Bebek Masrafı Yıllık 2 Bin Lirayı Aşıyor

Anne Babaların her geçen gün bilinçlenmesi ve bebeklerini sağlıklı büyütme istekleri bebek masraflarını artırırken bebek ekonomisinin de hacminin büyümesine neden oluyor.

Bebek Masrafı Yıllık 2 Bin Lirayı Aşıyor

Bebek masrafının her yıl giderek arttığını buna bağlı olarak da bebek ekonomisinin hacmininde artış meydan geldiğini  ifade eden İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'de TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, geçen yıl 1 milyon 309 bin 771 bebek dünyaya geldiğini belirtti. Her yıl ortalama bir milyonun üzerinde bebek doğduğunu bununda giyimden, araç gerece, oyuncaktan, bebek bakım ürünlerine kadar pek çok sektörde bebek ekonomisinin hacmini genişlettiği belirtti. Bebek sektörünün gelişmesinde anne babaların bilinç düzeyinin artırması ve bebeklerini sağlıklı büyütme istekleri ve daha fazla alışveriş yapmaya başlamalarının buna neden olduğu ifade ediliyor. Buna bağlı olarak da yeni doğmuş bebek masrafları dahil olmak üzere tüm masraflar da her geçen gün artığı belirtiliyor.

Bebek Masrafları Yılık 2 Bin Lirayı Aşıyor

Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak 3 milyonun 0-2 yaş grubunda yer aldığını anımsatan Tanrıverdi, küresel piyasalarda bebek ve çocuk giyiminin hazır giyimde en yüksek potansiyele sahip kategori olduğunu ifade ederken, gelir düzeyinin artmasına bağlı olarak bebek giyiminin Türkiye'de en önemli alt sektör haline geldiğini belirtti.   yenidoğmuş bebek masrafı  

Bebek Giyim İhracatı 2016 Yılında Yüzde 16 Arttı

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'de bebek hazır giyim ihracatının yüzde 16'lık artışla 270,3 milyon dolara yükseldiğini belirtirken konuyla ilgili olarak,  "Yaklaşık 17 milyar dolarlık toplam hazır giyim ihracatı içinde bebek giyim ihracatı yüzde 1,6 lık bir paya sahip bulunuyor. 2017 yılının ilk 5 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre bebek giyim ihracatımız yüzde 5,8 kayıpla 104,1 milyon dolar oldu." ifadelerini kullandı.   

bebek masrafları mobilya  

İnternetten Alışveriş Tercih Ediliyor

Bebek giyim sektörünün dünyada internet üzerinden yapılan alışveriş sayesinde hızla yaygınlaştığını, bununda zaman kaybını büyük ölçüde önlediği ifade eden Tanrıverdi, tüketicinin e-ticareti giderek daha çok tercih ettiğini belirtti. Bebek masrafları içerisinde 8. sırada yer alan bebek kıyafetleri, bebeklerin sürekli büyümelerinden dolayı sıklıkla ihtiyaç duyulan malzemeler arasında yer alıyor.   

bebek masrafı oyuncak  

Oyuncak Harcamaları Ayda Ortalama 25-30 Dolar

Bebek masrafları içerisinde büyük bir paya sahip olan oyuncaklarla ilgili olarak Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Genel Koordinatörü çağatay Öztürk konuyla ilgili olarak, Türkiye'de ailelerin çocukları 2 yaşına gelene kadar aylık ortalama 60-70 dolar, yıllık ortalama 720-800 dolar harcama yaptıklarını ifade etti. Öztürk, 0 ile 14 yaş arasında aylık ortalama oyuncak harcama miktarının 25-30 dolar olduğunu belirtirken, oyuncak sektöründe geçen yıl 33 milyon 187 bin 980 dolar ihracat, 423 milyon 643 bin 521 dolar ithalat gerçekleştirildiğini belirtti. Piyasada yabancı markaların öne çıktığını söyleyen OYDER Başkanı Öztürk, Türkiye'de oyuncak satışının e-ticaret üzerinden gittikçe arttığını, ürünü görerek almanın tabii ki daha güvenli olduğunu belirtirken, Türkiye'de e-ticaret üzerinden yapılan satışlar da oyuncak satışının 6. sırada yer aldığını dile getirdi.  

 yeni doğmuş bebek masrafı  

Yenidoğmuş Bebek Masrafı

Uzmanlar yenidoğmuş bebek masrafının ortalama bir bebek için yıllık olarak 6,000 TL ile 26,000 TL arasında gerçekleştiğini belirtiyorlar. Bu masraflar içerisinde doktor kontrollerinin yıllık 100-200 TL, bebek giysinin yıllık 500 ‚ 1,500 TL, oyuncakların yıllık 800 TL, güvenlik ortalama 300 TL, beşik fiyatları ortalama  300-500 TL arasında, yiyecek ve vitaminlerin ise, yıllığı 3.000 ‚ 3.400 TL maliyet çıkarabileceği ifade ediliyor. Bebek masrafları arasında en çok doğum ve yeni ev masrafı ilk sıralarda yer alıyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.