Bebek Maması Fiyatlarına %70 Zam!

Bebek Maması Fiyatlarına %70 Zam!
14 Mart 2018

Bebek maması fiyatlarına son bir yılda %70 zam yapıldı! 2017 yılının Şubat ayında 80 lira olan mama, şu anda 128 liraya satılıyor.

Bebek Maması Fiyatları Durdurulamıyor

Bebek mamalarına son bir yıl içinde tam %70 zam yapıldı. Bu durum aileleri zor durumda bırakırken eczacılar, bebek mamalarının SGK tarafından ödenmeyen ürün grubunda olması nedeniyle zam oranının firmaların inisiyatifinde olduğunu, fiyatların da bu sebeple arttığını iddia etti.

Bebek Maması Fiyatına %70 Zam!

Türkiye'nin en fazla satılan bebek mamalarına bir yıl içinde %70 zam yapıldı. Bu durumda aileler olduğu kadar eczacılar da şikâyetçi. 2017 yılının Şubat ayında 80 lira olan mama, şu anda 128 liraya satılıyor. Yani, mama fiyatlarında bir sene içinde tam 69.3 artış görüldü. Ülkenin en fazla satılan ikinci bebek mamasının fiyatında ise son bir yılda %76'lık bir artış oldu. Eczacılar, bebek mamalarının SGK tarafından karşılanmayan ürün grubuna girdiğini ve bu nedenle zam oranlarının firmaların inisiyatifine kaldığını iddia etti.

Bebek Maması Fiyatlarına %70 Zam!

'Firmalar Kendi İnisiyatifine Göre Yapıyor'

Fiyat artışını SGK'ya başlayan eczacı Nurullah Karadeniz ' SGK'nın karşıladığı ve karşılamadığı ürünler var. Karşıladığı ürünlerde, firmalarla belli bir artış oranı için anlaşıyor ve ani zamları frenleyebiliyor. Ama SGK'nın karşılamadığı ürünler için firmalar kendi başına zam yapıyor. Buna en iyi örnek bebek mamaları üreten markalar.

Türkiye'de en çok satılan bebek maması, 1 Şubat 2017'de 75 lira ilen şu anda 128 liraya satılıyor. 1 yıl içinde %69.3'lük bir zam görüldü. Ülkenin en fazla satılan ikinci bebek maması markasında ise %76'lık bir artış oldu. Bunlar yalnızca 1 yıl içinde yapılan zamlar. Elimdeki listeye bakınca, üçüz bebek sahibi olan aileleri düşünmek dahi istemiyorum. 1000 liraya yakın mama giderleri olur. Diğer giderleri dd hesaba katınca, ailenin geliri yalnızca bebek maması ve bebeğin diğer masraflarına gider.' şeklinde konuştu.

Diğer haberlerimizi okumak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.