• gebe.com
  • /
  • Babalar İçin Alt Değiştirmenin 6 Pratik Yolu

Babalar İçin Alt Değiştirmenin 6 Pratik Yolu

Babalar için bebek alt değiştirmenin 6 pratik yolu... Evet yanlış duymadınız, günümüzde artık babalarda bebeklerinin pek çok ihtiyacını karşılarken annelerle birlikte paylaşıyorlar. Özellikle bebeğin altını değiştirme gibi pek çok sorumluluğu yerine getiren babalar için 6 pratik öneri.

Babalar İçin Alt Değiştirmenin 6 Pratik Yolu

Babalar için bebek alt değiştirmenin 6 pratik yolu... Evet yanlış duymadınız, günümüzde en az anneler kadar babalar da bebeklerinin her türlü ihtiyacını karşılama konusunda annelerle aynı sorumluluğu paylaşıyorlar. Bebeklerinin altını değiştirmek de bunlardan birisi. Babaların gözünü korkutan, "Her şeyi yaparım ama şu alt değiştirme olmasın!" dedirten, gözünüzde büyüttüğünüz bu konu birazdan paylaşacağımız 6 pratik yolla artık korkulu rüyanız olmaktan çıkacak. İşte göz açıp kapayıncaya kadar yapabileceğiniz bebek alt değiştirme işleminde 6 pratik yol.

1- Öncelikle Gerekli Olan Eşyaları Bir Araya Getirin

  alt-temizliği   

Bebeğinizin altını değiştirmek için size gerekli olan eşyaları bir araya getirin ki bebeğinizin tam altını açtığınızda eksik olan bir eşyadan dolayı eliniz ayağınız birbirine dolaşmasın. Bezler, alt temizleme mendilleri, pişik kremi ve kullanabileceğiniz her şey bir arada ve ulaşabileceğiniz yakınlıkta olsun.

2- Bebeğinizin Dikkatini Dağıtacak Meşgaleler Bulun

bebeklerde-bez-değiştirme   

Bebeğinizin altını değiştirmeye başlamadan önce neye dokunduğunuzu bilemeyeceğiniz için başlamadan önce ellerinizi yıkamalısınız. Bebeğiniz altının kirli olmasından ne kadar rahatsız olursa olsun onu uzun bir süre sırt üstü yatar pozisyonda tutamazsınız. Bu nedenle onu bir süre oyalamak ve bu sırada atını kolay bir şekilde değiştirmek için sanatçı kişiliğinizi ortaya koyup, onun ilgisini çekecek şarkılar söyleyip, dikkatini çekecek sesler çıkarabilirsiniz. Ya da bebeğinizin eline oyuncak, kitap gibi bir süre dikkatini çekecek bir şeyler verebilirsiniz. Bu şekilde bebeğiniz bu nesnelerle oyalanırken siz de kolayca altını değiştirebilirsiniz.

3 - Kirli Bezi Hemen Atmayın

bebekler

 Bebeğinizin altını açtıktan sonra kirli bezi çıkarıp hemen atmadan önce temiz olan kenarla kakaları silin, daha sonra temizleme mendili ile detaylı temizleme yapın. Eğer bebeğiniz yeni doğmuşsa, altını temizlemek için temizleme mendili yerine ılık suyla ıslatılmış pamuk kullanmalısınız. Kız bebeklerin altını temizlerken, hijyen açısından önden arkaya doğru bir temizlik yapmalısınız. Bebeğinizin kalça ve bacaklarını da iyice temizlemeyi unutmayın. Kalçasını yumuşak hareketlerle iyice kurulayın. Temiz bezi ortalayarak, yan bantlarını bebeği çok sıkmayacak, çok da gevşek olmayacak şekilde kapatın. Alt değiştirme işlemi bitince ellerinizi tekrar yıkayın. Bakmanızda Fayda Var : Yenidoğan Bebeklerde Genital Bölge Bakımı  

4 -Bebeğinizin Güvenliği Ön Planda Tutun

  bebek   

Bebeğinizin altını değiştirme masası ya da koltuk gibi bebeğin düşme ihtimali olan yüksek yerlerde yapıyorsanız, ani hareketiyle düşme tehlikesi yaşamaması için bir elinizle bebeğinizi tutmalısınız. İşlem bitip bebeğinizi güvenli bir yere alana kadar gözünüzü ondan ayırmamalısınız.

5 -Yer Değiştirin

beklerde-alt-değiştirme   

Bebeğiniz her alt değiştirme işleminde sürekli hareket ediyorsa ve zorluk çıkarıyorsa, bezini başka yerde değiştirmeyi deneyin. Bu başka bir yatak olabileceği gibi başka bir odada olabilir. Bebeğinizin bu davranışlarının altını değiştirdiğiniz yerden hoşlanmadığından kaynaklanma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.  

6- Sürpriz Durumlara Hazırlıklı Olun

bebel   

Bezini değiştirdiğiniz bebeğiniz erkekse, altını açtığınızda sürpriz bir durumlarla karşılaşma ihtimali için hazırlıklı olun. Oğlunuzun altını değiştirirken penisinin üzerine koyacağınız bir bez üzerinize işeme ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da, bebeğinizin altını almadan önce kaka yapmayı bitirmiş olduğundan emin olmalısınız.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk