Bebeğinizin Odasını Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Detay!

Bebeğinizin Odasını Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Detay!
13 Ekim 2022

Bebek bekleyen ailelerin en keyif aldığı süreç, hiç şüphesiz ki bebek odasının hazırlığıdır. Temadan kullanılacak aksesuarlara, renk seçiminden mobilyalara kadar her bir detayı düşünmek bile ebeveynler için heyecan kaynağıdır. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, bebeğinizin odasını hazırlarken size yol gösterecek 4 temel unsura yer verdik. Keyifli okumalar!

1. Renk ve Temaya Karar Vererek Başlayın

Bebeğinizin odasını hazırlarken ilk olarak temaya ve renklere karar vererek işe başlayın. Böylece perde, halı veya abajur gibi aksesuarlarınızı belirlediğiniz tema ve renklere göre seçerek bir sonraki adımda işinizi epey kolaylaştırmış olursunuz.

Renk seçiminizi ise olabildiğince pastel tonlardan yana kullanmaya çalışın. Bej, açık mavi ve yeşil gibi doğadan renkler bebeğiniz için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu renkler odayı olduğundan ferah ve geniş gösterir. 


Tema seçiminde bebeğinizin cinsiyeti belirleyici bir faktör olacaktır. Çok göz yormayan ancak bebeğinizin de ilgisini çekebilecek çizgi film karakterlerinden faydalanabilirsiniz. Ya da şu sıralar oldukça popüler olan uzay yolu veya çiftlik evi gibi hayal gücüne hitap eden bir tema seçebilirsiniz.

2. Güvenliği İhmal Etmeyin

Renk ve temaya karar verdikten sonra yavaş yavaş bebeğinizin odasını şekillendirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da onun güvenliğini sağlamak olmalı. Bunun için dikkat etmeniz gereken başlıca noktaları aşağıda listeledik:

  • Bebeğinizin odasında bulunan prizlere mutlaka koruyucu kapak takın.
  • Mobilyaların sivri kısımlarını köşe koruyucu aparatlarla güvenli hale getirin.
  • Özellikle yenidoğan döneminde yatağın içine kalın yorganlar, büyük oyuncaklar veya aksesuarlar koymayın.
  • Mümkünse büyük mobilyaları duvara monte edin.
  • Bebeğinizin beşiğini seçerken parmaklıkların yüksek olmasına özen gösterin.
  • Cama ve çekmecelere bebek kilidi takın.

3. Bol Bol Depolama Alanları Yaratın

Kıyafetler, bezler, önlükler, bakım ürünleri ve sürekli artan oyuncaklar… Bebeğiniz küçük olsa da ihtiyaçları bir hayli fazla olacak. Üstelik yakın çevrenizden sürekli gelecek hediyeleri de düşündüğümüzde, olabildiğince depolama alanı oluşturmak sizin için faydalı olacaktır. Örneğin altı çekmeceli bir bebek karyolası alabilir veya emzirme koltuğu almayı düşünüyorsanız bunu bazalı olanlardan seçebilirsiniz. Ayrıca odanız çok dar değilse tek duvarı raflarla dekore ederek oyuncaklar için güzel bir depolama alanı oluşturabilirsiniz.

4. Zemin Hijyeni İçin Doğru Tercihler Yapın

Şimdi sırada çoğu anne ve babanın gözünden kaçan önemli bir detay var; zemin hijyeni. Birçok ebeveyn daha sıcak bir ortam sağlayacağını düşünerek bebek odasının zeminini halıyla kaplamayı düşünüyor. Oysa bu durum çocukları hastalıklara daha açık hâle getirebiliyor. Zira halılar, ev tozu akarları ve bakterileri en çok tutan nesnelerin başında geliyor. Hele ki bebeklerin emekleme evresi ve oyun çağına geldikleri düşünüldüğünde, zemin hijyeninin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Yıldız Entegre tarafından, miniklerin renkli dünyasından ilham alınarak tasarlanan VarioClic Kids Koleksiyonu, antibakteriyel özelliği ve kolay temizlenebilen yapısı sayesinde bebeklerin ve çocukların hijyenik bir ortamda büyümesine yardımcı oluyor. Antibakteriyel olmasının yanı sıra çocukların hayal dünyasına hitap eden koleksiyon, 6 farklı model seçeneği ile bebek odalarının zemininde canlı, renkli ve eğlenceli bir görsellik sunuyor.

Bebeğinizin odasına en uygun tasarımı seçmek için VarioClic Kids Koleksiyonunu buradaninceleyebilirsiniz!

Bebeğinizin Odasını Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Detay!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.