Bebeğinizin Odaklanma Sorunun Olması Neyi İfade Ediyor?

Bebeğinizin Odaklanma Sorunun Olması Neyi İfade Ediyor?
23 Ekim 2016

Yeni araştırmalara göre nesneler ya da resimler bebeğin ne kadar az dikkatini çekiyorsa, çocukların hiperaktif olma olasılığı artıyor.

Yeni doğmuş bebeğinizin gözlerine bakıp, onun sizi nasıl izlediğine dikkat edin. Önünde bulunan nesneler ya da resimler bebeğin ne kadar az dikkatini çekiyorsa çocukluklarında hiperaktif olma olasılığı o kadar yüksek oluyor. Araştırmacılar; 1-4 günlük 80 bebeği izleyip, onların nesnelere ne kadar fazla odaklandıklarını ölçtüler. Daha sonra bu çocuklar 3 yaşına geldiklerinde, ailelerine sorular yönelttiler. Bunun sonucunda ise; bu odak süresinin, çocukların davranışlarını etkilediğini ortaya çıktı. Bu durum sadece ev ortamı ya da doğumdan kaynaklanmayabilir. Aynı zamanda genlerle de alakalı olabilir. Tek tip dikkat, uzun veya kısa olan dikkatten daha iyi değil. Kısa zamanlı dikkat, kişiye aktif dikkat gerektiren spor gibi aktivitelerde artı sağlarken; uzun zamanlı dikkat ise matematik hesaplamaları gibi aktivitelerde artı sağlıyor. Bebeğiniz hakkında endişeleniyor musunuz? Öyleyse daha fazla beklemeden doktorunuza başvurun ve bebeğiniz için davranış analizi yapmasını isteyin. Fakat bebeğinizin dikkatinde problem olmadığını düşünüyorsanız, fazla şüpheciliğe de gerek yoktur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah