Bebeğiniz ile Bebek Gibi mi Konuşuyorsunuz?

Bebeğiniz ile Bebek Gibi mi Konuşuyorsunuz?
17 Kasım 2016

Genellikle anneler bebekleriyle bebek gibi konuşur, babalar ise normal bir ses tonunu tercih eder. Her iki tarzın da faydaları var.

Bebeğiniz ile Bebek Gibi mi Konuşuyorsunuz?

Büyük ihtimalle bebeğinizle sevimli ve komik bir biçimde konuşmaya çalışacaksınız. Anneler, bebekleriyle konuşurken daha yumuşakken babalar olduğu gibidir.

Babalar, anneler gibi konuşmazlar

Annelerin kullandığı özel ve çocuksu dil, aslında anne ile çocuk arasında ki bağın ne kadar derin olduğunu göstermektedir. Ebeveynlerin bilişsel farklılıkları bebekle olan konuşmalarını değiştirmektedir. Babalar genellikle hedef odaklı, anneler ise süreç odaklıdır.

Hangi tür konuşmalar bebeğin konuşma becerisini geliştirir?

Anne gibi konuşmak, bebeğin dikkatini çekip onu güldürebilir. Düzenli bir şekilde konuşmak, çocuğa her şekilde yarar sağlar. Ancak özellikle babaların ciddi bir şekilde çocukları ile konuşması, çocuk için bir köprü görevi görüyor ve en iyi gelişimi bu şekilde sağlıyorlar.

İki türlü konuşmanın da faydası var

Çocuğun konuşma yeteneklerinin gelişiminde baba daha fazla etkilidir. Çocuklarıyla konuşan babalar genellikle dilin yapısına ve konuşma şekillerine dikkat ettiklerinden, çocukların kelime hafızasını genişletiyorlar. Fakat bu, annelerin çocukları ile konuşmaktan vazgeçmesi gerektiği anlamına da gelmiyor. Aksine uzmanlar annenin ve babanın çocuklarıyla konuşmasının avantajlarının ayrı oluğunu vurguluyorlar. Anne çocuğu günlük konuşma dilinde geliştirirken, baba ise topluluk önünde konuşma yönünde geliştiriyor. Ebeveynler, nasıl normal ise öyle davranmalı ve çocuklarına olabildiğince vakit ayırmalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.