• gebe.com
  • /
  • Bebeğini Kaybeden Anne Adayına Söylenmeyecek 6 Söz!

Bebeğini Kaybeden Anne Adayına Söylenmeyecek 6 Söz!

Bebeğini kaybeden anne adayları hayatlarının en zor dönemini geçirirler. Bu nedenle onlara söylenecek her söz yanlış anlaşılmanıza neden olabilir. Bu nedenle bebeğini kaybeden kadına söylenmemesi gereken şeyler şöyle ifade edilir.

Bebeğini Kaybeden Anne Adayına Söylenmeyecek 6 Söz!

Bebeğinin olacağı haberini almak her ebeveyn için büyük bir mutluluktur. Fakat bazı istenmeyen durumların gerçekleşmesi nedeniyle anne adayları ilk aylarda bebeklerini kaybedebilirler. Bu durumun gerçekleşmesi anne adayının çok büyük bir travma yaşamasına eden olur. Bu zor durumu eşlerin birbirlerine destek olarak atlatmaları önerilir. Yakın çevre bulunan kişiler onlara destek olurken, iyi niyetli de olsa bebeğini kaybeden anne adayına söyleyeceğiniz önemlidir. Kötü niyetli olarak söylenmemiş herhangi bir söz, onun sizi yanlış anlamasına ve daha çok üzülmesine neden olabilir. Peki, Bebeğini kaybeden anne adayına söylememeniz gereken şeyler nelerdir? Anne adayının gebelik kaybını biraz olsun anlamaya yardımcı olması amacıyla derlediğimiz içeriğimiz de geçen başlıkları bu kaybı yaşayan baba adaylarına da aynı şekilde davranmak için faydalanabilirsiniz.

Bebeğini Kaybeden Anneye Ne Söylenmez?

  bebeğini kaybeden anneye ne söylenmez   Ne kadar iyi niyetli olursanız olun, bebeğini kaybetmiş anne adayına söyleyeceğiniz sözler onları derinden etkileyebilir. Onlara teselli amaçlı olsa da söylediğiniz bazı sözler onların kırılıp incinmelerine neden olur. Bebeğini kaybetmiş olan bir anneye yardımcı olmaya çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli kural, davranış tarzınızla ilgilidir. Bu nedenle karşınızdaki anneye onun seçimiyle, hayatıyla ve bebeğine dair bir şey söylemeyin. Hayatıyla, seçimleriyle, çocuğuna dair beklentileriyle ilgili kendi kişisel düşüncenizi söylemeyin.

1 -Bir tane daha yaparsın

  bebeğini-kaybeden-annelere söylenmemesi gerekenler   Bu söz anne adayının en çok üzüldüğü teselli sözcüklerinden birisi olarak ifade ediliyor. Hamile kaldığı bebeğini kısa süre içerisinde her ne kadar tanıma fırsatı olmasa da ona hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren bebeğiyle duygusal bir bağ kurması nedeniyle bebeğini kaybetmiş olması onda büyük bir üzüntü yaratır.

2 -Artık toparlanmanın zamanı gelmedi mi?

  bebeğini-kaybeden-anneler-3   Bebeğini kaybeden anne adayının yaşadığı travmayı atlatması hemen olmaz. Zira bebeğini kaybedene kadar onunla birlikte uzun saatler geçirmiş, her hareketini, beslenmesini bebeğine göre düzenlemiştir. Bir anda hayatının merkezine koyduğu bebeğinin artık olmayacak olması ona büyük bir acı verir. Anne adayını bebeğini unutmaya şartlandırmak yerine onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz daha ona yararlı olacaktır.

3 -Başkalarını örnek vermeyin

  bebeğini-kaybeden-kadınlar   Bebeğini kaybetme üzüntüsü yaşayan anne adayına, daha önce bu tecrübeyi yaşayan kişilerin daha elim hikayelerini anlatmayın. Bu anne adayının yaşadığı üzüntüyü önemsemediğiniz, bunun herkesin yaşadığı önemsiz ve normal bir durum izlemini vermeye çalıştığınız olarak algılanır. Belki bu durum sizin için olağan bir durum gibi olsa da bebeğini kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan anne adayı için durum hiçte öyle değildir.

4 - Konusu açıldığında konuyu değiştirmeyin

  bebeğini-kaybeden-kadınlar   Anne adayının bebeğini kaybetme konusu açıldığı zaman, böyle bir durum hiç yaşanmamış gibi davranmayın, bu anne adayının acısını paylaşmak yerine onu içinde bulunduğu durumun içerisinde onu tamamen yalnız bırakmak olacaktır. Anne adayı bebeği ile ilgili anılarını paylaşmak istiyorsa bırakın paylaşsın ve kendisini rahatlatsın.  

5 -Bu senin hatan demeyin

  bebeğini-kaybeden-annele   Bebeğin kaybedilmesinin suçunu tamamen anne adayının sorumsuz davranışına yükleyip bu senin hatan demeyin. Çünkü hiç bir anne adayı bebeğine duyduğu sorumluluğu ve bebeğinin dünyaya gelmek için kendisine duyduğu güveni boşa çıkarmaz ve onu kaybetmek istemez.

6 - Sadece çok üzgünüm deyin

  bebeğini-kaybeden-kadın   Bu gibi durumlarda anne adayını ne kadar teselli etme çalışsanız da onun yerine geçemeyeceğiniz için onun yaşadığı duyguları net olarak anlayamazsınız. Onu teselli etmeye çalışırken de onun daha çok incinmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle bir süre sadece “Çok üzgünüm.” demeniz yeterlidir.      

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.