Bebeklerin İlk Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebeklerin İlk Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?
15 Haziran 2017

İlk altı ay bebeğin doğduğundaki saçları döküleceğinden, bu süreç içinde saçın kesilmesini önerilmez. İlk saç kesimi için uygun görülen yaş ise 1 yaş civarıdır.

Bebeklerin çoğu saçlı olarak doğarlar. İnce, cılız ve tüy tüy olan bu saçlar, genellikle bebek büyümeye başladıkça dökülür. İlk aylarda hemen hemen her anne bebeğin yastığında, battaniyesinde dökülmüş saçlar görür. Bu durum oldukça normaldir. Saçlı doğan bebekler için uzmanlar ilk 6 ayda, bebeğin saçının kesilmesinin doğru olmadığı belirtirler. Çünkü bu süreç içinde saçlar zaten kendiliğinden dökülecektir. İlerleyen aylarda saçların uzayıp bebeği rahatsız edecek duruma gelmesi durumunda bu saçların kesilmesi daha doğru olacaktır.

Bebeğin ilk Saç Kesimi

İlk altı ay bebeğin doğduğundaki saçları döküleceğinden, bu süreç içinde saçın kesilmesini önerilmez. İlk saç kesimi için uygun görülen yaş ise 1 yaş civarıdır.  Bebeğin saç kesimini bebek ya da çocuk saçı kesimi yapan kuaförlere / berberlere yaptırmanız daha güvenlidir. Bazı anne babalar ise bebeklerinin ilk saçlarını kendileri kesmeyi tercih edebilirler. Bu durumda dikkat etmeniz gereken bazı noktaları aşağıda sıraladık.

Bebeklerin İlk Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?  

 Bebek Saçı Kesiminde İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler

Bebeğinin saçını evde kesecek olan ebeveynlerin, saç kesimine başlamadan önce aşağıdaki malzemeleri önceden hazırlaması, kesme işlemi sırasında büyük kolaylık sağlayacaktır.  

-Bebeğin rahat oturabileceği ve durabileceği bir koltuk (emniyet kemeriyle bağlayabileceğiniz bir sandalye ya da mama sandalyesi)

-Tarak ve yumuşak fırça,

-Saç kesimine uygun küçük bir makas

-Havlu

-İçi su dolu spreyli şişe

-Bebeği oyalayacak oyuncaklar

  Bebeklerin İlk Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?

Saç Kesimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Bebeğinizin saçını keserken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, saç kesim sırasında bebeğinizin herhangi bir ani hareketine karşı çok dikkatli olmanız gerektiğidir. Bu aşamada bebeğinizi korkutmamaya özen gösterin.  Aşağıdaki linkte bulunan adımları uygulayarak bebeğinizin saçını kesmeye başlayabilirsiniz.   

EVDE BEBEĞİN SAÇINI KESMEK İÇİN BU ADIMLARI TAKİP EDİN   

Bebeklerin İlk Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?    

Bebeğin Saçını Kazıtmak Saçı Gürleştirir mi?

Bebeğin saçını kazıtmanın halk arasında, saçı gürleştirdiği ve kalınlaştırdığına dair yaygın bir inanış bulunmaktadır. Bu inanışa karşı uzmanlar saç gelişiminin anne karnında başladığını, bebeğin saçlı ya da saçsız doğduğu durumlarda anne karnındaki başın pozisyonun önemli olduğu belirtiyor. Doğum sonrası bebeklerin saçlarının hemen uzamamasının nedeni olarak ise saç foliküllerinin henüz uyarılmamış olmasıdır. Bebeğin saçlarının kazıtılarak bu uyarının verilmesinin,  saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olabilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.