Bebeğin Dil Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğin Dil Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
22 Aralık 2016

Bebeğinizin konuşmasını desteklemeniz ve onu sizinle iletişime geçmesi için cesaretlendirmek sizin elinizde. Bebeğinin ağzından çıkacak ilk heceleri heyecanla bekleyen anne-babalara öneriler...

Bebeğin Dil Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren sizinle iletişime geçmeye çalışır, sadece ağlamakla başlayan iletişim dili bir süre sonra yanına gülümsemeyi ve farklı sesler çıkarmayı da katarak devam eder.   Çıkarttığı farklı sesler hecelere ve kelimelere, nihayetinde de birleşip anlamlı söz öbeklerine dönüşür. Heyecanla ilk sözcüğünü, konuşarak kendisini ifade etmesini beklersiniz. Peki, bebeğin dil gelişimi için neler yapılabilir?  

  • Doğduğu andan itibaren bebeğinizle gözlerinin içine bakarak, gülümseyerek ve yumuşak bir sesle konuşun.
  • Bebeğinize sık sık ismi ile seslenin. Onunla çocuksu konuşmak yerine doğal ama yumuşak bir tonla konuşun.
  • Bebeğinizin yatağının üzerine renkli, hareketli ve farklı sesler çıkaran oyuncaklar asın. Bebeğinizin seslere yönelmesi ve oyuncağın hareketlerini izlemesi dil gelişimi için önemli. Özellikle 4. aydan itibaren oyuncağa ulaşmaya çalışması için onu teşvik edebilirsiniz.
  • Bebeğinizin altını değiştirirken onunla yumuşak bir sesle konuşup şarkılar söyleyebilirsiniz. Hatta günlük hayatınızdaki olayları, sürekli gördüğü baba, abla, abi, büyükanne ve dede gibi kişilerin neler yaptığını şarkı söyleyerek anlatabilirsiniz.
  • Bebeğinize masal, ninni, klasik müzik dinletin. Hatta mümkünse hamileyken de bebeğinize bol bol müzik dinletin ve onunla henüz anne karnındayken konuşmaya başlayın.
  • Bebeğiniz 3. ayını bitirdikten sonra onunla ayna karşısında konuşmaya, ismi ile seslenmeye ve onun çıkardığı sesleri taklit etmeye başlayabilirsiniz. Örneğin ba-ba-ba-ba diye tekrarladığı sesleri taklit ederek “ba-ba geldi” gibi cümle içinde kullanın.
  • Bebeğinizi özellikle ilk iki yıl televizyondan uzak tutun. Onun yerine radyoyu açıp farklı sesleri duymasını ve dinlemesini sağlayın. Müzik ve haber dinlemek bebeğinizin farklı tondaki sesleri ve ritimleri duymasına ve bir süre sonra duyduklarına tepki vermesine yardımcı olacak.
  • Bebeğinizi bir yaşından itibaren çevresini tanıması ve çevresindekilerle vakit geçirmesi için teşvik edin. Sosyalleşebilmesi için etrafındaki çocuklarla ve aile üyeleriyle bol bol bir araya gelin. Bebeğinizle birlikte 1,5 yaşından itibaren resim yapmaya ve müzik eşliğinde dans etmeye başlayın. Farklı ritimlere eşlik ederek dans edin.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.