Hamilelikten Önce Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?

Hamilelikten Önce Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?
03 Eylül 2017

Bebeğin cinsiyetini belirlemek her zaman ilgi çeken konuların başında gelmiştir. Peki, bebeğin cinsiyetini belirlemek için yaptığımız uygulamalar gerçekten işe yarıyor mu?

Bebeğin cinsiyetini belirlemek insanlar arasında her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Bundan dolayıdır ki uzun yıllardan beri bebeğin cinsiyetini etkilediği düşünülen fakat pek bir etkisi olmayan uygulamalar geliştirilmiştir. Anne adayının beslenmesi, çiftin cinsel ilişki pozisyonu ve daha bir çok şey... Hiçbirinin bebeğin cinsiyeti üzerinde etkisinin olduğu kanıtlanmamıştır. Yapılan bu uygulamalar sonucunda istenilen cinsiyetin elde edilmesi ise tamamen tesadüfi sonuçlardır. Bebeğin cinsiyeti üzerinde etkili olan sadece tek bir faktör var... Detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Gebelikten Önce Mümkün mü?

Bebeğin cinsiyetini belirlemek, bilimsel olarak yalnızca tüp bebek uygulamalarında mümkün olabilmektedir. Tüp bebek sürecinde döllenmiş olan embriyodan bir hücre alınarak bebeğin sağlığına ve cinsiyetine bakılabilir. Yalnız, uygulama Türkiye'de ve dünyanın pek çok yerinde etik görülmediği için yapılmamaktadır. Çünkü uygulamanın yasal olması halinde, cinsiyet dağılımındaki hassas denge bozulabilir. Dünya geneline baktığımızda, doğan kız ve erkek bebeklerin hemen hemen eşit olduğu görülmektedir. Bu hassas dengenin dağılması ise beraberinde pek çok sosyo-ekonomik sorunu getirirdi. Bu uygulamanın dışında, bebeğin cinsiyetini belirleyeceği düşünülen ve toplum tarafından inanılan çoğu uygulamanın bilimselliği bulunmamaktadır.   Hamilelikten Önce Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?

Bebeğin Cinsiyetini Belirleyen Tek Faktör

Bilindiği gibi, kadınların yumurta hücresinde sadece X kromozonu bulunur, Y kromozonu bulunmaz. Erkeğin spermi ise hem X hem de Y kromozonu içerir. Dolayısıyla X kromozonu bulunan kadın yumurtası, X kromozonu bulunan bir sperm ile döllenirse bebeğin cinsiyeti kız olur. X kromozonu bulunan kadın yumurtası, Y kromozonu içeren bir sperm ile döllendiği takdirde bebeğin cinsiyeti erkek olur. Yani, yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeğin cinsiyeti üzerinde etkili olan tek faktör, baba adayındaki kromozondur. Diğer uygulamaların, bebeğin cinsiyeti üzerinde herhangi belirleyici bir rolü bulunmamaktadır.

Cinsiyet Belirleme Üzerinde Etkili Olduğu Düşünülen Yanlış İnanışlar

Çiftler arasında bebeklerinin cinsiyetini belirleyebilme arzusu; insanları, bu konuda pek çok inanç geliştirmeye itmiştir. Halk arasında işe yaradığına inanılan yöntemler, genellikle anne ve babanın beslenmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Örneğin, çoğu kültürde bolca kırmızı et tüketiminin erkek bebek olmasına sebep olacağı düşünülür. Balık gibi beyaz et tüketmenin ise bebeğin kız olmasını sağlayacağı görüşü yaygındır. Fakat inanışların hiçbiri üzerinde bilimsel çalışma yapılmamıştır.   Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için başvurulan ilginç yöntemleri okumak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah