Bebeğimin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirim?

Bebeğimin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirim?
17 Ağustos 2017

Uzmanlar bebeğin cinsiyetinin daha gebeliğin oluştuğu andan itibaren belli olduğunu ancak bunun gözle görülebilmesi ya da ultrason muayenesinde belli olabilmesi için bebeğin belli bir büyüklüğe gelmesi gerektiğini ifade ederler.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Anne ve baba adayları bebekleri olacağını öğrendikleri andan itibaren, cinsiyetinin ne olacağını merak ederler. Uzmanlar bebeğin cinsiyetinin daha gebelik oluştuğu andan itibaren genetik olarak belli olduğunu ancak bunun dışarıdan gözle ya da ultrasonla bakılarak belli olması için bebeğin belli bir büyüklüğe gelmesi gerektiği ifade edilir. Bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur? Hamilelikte cinsiyet tahmini ve ultrasonla bebeğin cinsiyetinin belirlenebilmesi için, en erken gebeliğin 3. Ayının (13 hafta) bitmesi gerektiği ifade edilir. Ancak bebeğin hangi cinsiyette olacağını saptamak bu haftalarda her zaman mümkün olmayabilir. Gebelik haftasına göre cinsiyet belirleme  işlemini yapabilmek için gebeliğin belli haftalarda olması gerektiği ifade edilir. 16-17. Haftalarda daha net izlenebilen bebeğin görüntüsü ile 20. Haftaya yaklaştıkça cinsiyetin en net şekilde tahmin edileceği ifade edilir. Ultrasonla bebeğin cinsiyetinin anlaşılma yönteminde nadiren yanılmalar olabilir ve bir ay önce tespit edilen cinsiyet bir ay farklı görülebilir. Bebeklerde cinsiyet yanılması daha çok erkek bebeklerde penisin izlenememesi nedeniyle olur.

Gebelikte Cinsiyet Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Gebelik haftasına göre bebeğin cinsiyetini belirlemenin en net şekilde 20. Haftada gerçekleşebileceği ifade edilirken, cinsiyet tahmini 16-17'inci haftalarda yapılabilir. Söz konusu haftalarda yapılacak ultrason muayenesi sonrasında bebeğin cinsiyetinin ne olduğu anlaşılmaya çalışılır. Nadiren bazı durumlarda bebeğin cinsiyetinin tespitinde yanılmalar olabildiği gibi bazı durumlarda da bebeğin anne karnında duruş pozisyonundan dolayı bu tespiti yapmak daha ileri ki haftalara ertelenebilir.   

Bebeğimin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirim?

Cinsiyet Tahmininde Nadiren Yanılma Olabilir

Ultrasonda cinsiyet yanılmasının daha çok erkek bebeklerde yaşandığı belirtilir. Bunun nedeni olarak da erkek bebeğin penisin net olarak izlenmemesi olarak ifade edilir. Diğer bir ifadeyle ultrasonla yapılan muayene sonucunda bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse, bebeğin cinsiyetinde pek fazla yanılma olmayacağı çünkü penisin izlenmiş olduğu belirtilir. Ancak muayenede kız denilen bebeklerde durumun aynı olmadığı ve yanılmanın daha sık olduğu belirtilir. Bunun nedeni olarak da kız olarak tahmin edilen bebeğin penisinin görülememesinden dolayı cinsiyetinin kız olduğu yanılgısı olarak ifade edilir.   

Hamileyken Bebeğinizin Kız Olduğunu Anlamanın 14 Farklı Yolu İçin Tıklayın   

Bebeğimin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirim?    

Ultrason Dışındaki Yöntemlerle de Cinsiyet Belirlenebilir

Gebelik haftasına göre bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin ultrason muayenesi dışında farklı yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden bazıları; gebelik sırasında amnosentez (anne adayının karnından amnion suyu alınması) ya da kordosentez, koryon villus biyopsisi gibi yöntemlerle yapılan kromozomal incelemelerdir. Uygulanan bu yöntemlerde bebeğin cinsiyetinin kesin olarak izlendiği belirtilir. Söz konusu yöntemler dışında evde  cinsiyet belirleme testleri mevcuttur. Yüzde 80 oranında bebeğin cinsiyetini doğru belirlediği ifade edilen bu testin bazı sakıncalarından dolayı uzmanlar tarafından önerilmemektedir.   

Bebeğimin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirim?

Cinsiyet Belirleme Yönteminde Çin Takvimi

Bebeğin cinsiyetinin ne olacağını merak eden ve ultrason muayenesine daha zamanı olan gebelerin uygulayabilecekleri Çin Takvimine göre cinsiyet belirleme yöntemi için anne adayının en erken 18, en geç 45 yaşında olması gerekir. Çin takvimine göre, erkek bebeklerin en fazla 18 yaş gebeliğinde görüldüğü belirtilirken, Ocak ve Mart aylarında hamile kalınması durumda anne adayının kız çocuğu olma olasılığının yüzde 10 iken, diğer aylarda gebe kaldığında bebeğin cinsiyetinin erkek olma olasılığının yüzde 90 olduğu ifade edilir. Doğacak olan bebeğin kız olma olasılığının en sık görüldüğü yaşın 21 olduğu belirtilir. Söz konusu yaş aralığında olan anne adayı Ocak ayının dışındaki her hangi bir ayda hamile kalınması durumunda bebeğin cinsiyetinin kız çocuğunun olacağını söylenir. Gebelikte bebeğin cinsiyetinin tahmini için Çin Takviminin yanı sıra; Rus Takvimi gibi cinsiyet belirleme uygulamaları da bulunmaktadır.   

Çin Takvimi İle Cinsiyet Hesaplama Yöntemi İçin Tıklayın   

Bebeğimin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirim?  

Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme İle İlgili Hurafeler

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi konusunda halk arasında günümüze kadar süregelen pek çok hurafe vardır. Söz konusu hurafelere göre, anne adayın aşermesinden, vücudunda meydana gelen değişiklikler yorumlanarak bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olunmaya çalışılır. Bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için halk arasında kullanılan bazı argümanları (batıl inançları) ve bebeğin erkek ya da kız olacağı konusunda halk arasında yaygın olarak söylenen şaşırtan hurafeleri aşağıdaki linki tıklayarak görebilirsiniz.   

Bebeklerin Cinsiyet Tahminiyle İlgili Şaşırtan Hurafeler İçin Tıklayın        

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.