Bebeğim Yeteri Miktarda Süt İçiyor mu?

Bebeğim Yeteri Miktarda Süt İçiyor mu?
30 Ekim 2015

Bebeğinizin yeteri kadar süt içmediğini, karnını doyuramadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak anneler çocuklarına yetecek kadar süt üretirler. Bu konu hakkında endişeleriniz varsa, makalemiz size yardımcı olabilir.

Anneler kendi aralarında bebeklerinin yeteri miktarda süt içip içmedikleri tartışırlar. Fakat bebekler arasında bulunan çeşitli farklılardan dolayı bunun için söylenecek tüm değerler yanlış olacaktır. Şüpheye düşüyorsanız belki bu makalemiz size yardımcı olabilir.

Bebeğiniz yeterince besleniyor mu?

Eğer emziriyorsanız bunu bilmenin birkaç yolu var:

Yutkunuyor mu?

Bebeğinizi ilk defa emzirdiğinizde direkt olarak emmeye başlayacaktır. Sürekli olarak emdiği sütü boğazından düzenli yutkunduğunu görebilirsiniz. Bu normaldir ve besini aldığını anlamına gelir. Zaten yeni doğmuş bebeğiniz eğer yeterince süt içtiyse büyük olasılıkla uykuya dalacaktır. Fakat eğer bu yutkunma düzenli değilse ya da hiç yutkunmuyor ise bu bir sorun teşkil edebilir.

Karnı doydu mu?

Eğer bebeğiniz mutlu ve doymuş bir biçimde size bakıyor ya da emzirmeden sonra mışıl mışıl uyuyorsa karnı doymuş demektir. Ama üst üste emzirmeniz gerekirse, yani bebeğiniz emzirmenizden kısa bir zaman sonra bir sorun yokken ağlamaya başlıyor ise, yeterli beslenemiyor demektir.

Altını dolduruyor mu?

Bebeğinizin bezine bakarak onun doyup doymadığını anlayabilirsiniz. Günde en azından 6 kere altını doldurması gerekmektedir.

Kilo alıyor mu?

Bebeğinizin ilk hafta kilosunda düşüş olması oldukça normal bir durumdur. İlk hafta doğum kilosunun %5 ile %7'sini kaybedebilir. Fakat %10’dan fazla kaybeder ise bir problem var demektir. Onuncu güne gelindiğinde bebeğinizin doğum kilosuna geri dönmüş olması gerekmektedir. Eğer bu bilgiler ışığında hala bebeğinizin yeterli beslenmediğini düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.