Bebeğim Yemek Yemeyi Öğreniyor

Bebeğim Yemek Yemeyi Öğreniyor
27 Kasım 2016

Bebekler 8. aydan itibaren kendilerinin daha fazla farkına varıyorlar ve kendi kararlarını vermeye başlıyorlar. Bu fırsatı ona vermelisiniz.

Bebeğim Kendi Kendine Yemek Yemeyi Öğreniyor

Bebeğim kendi kendine yemek yemeyi öğreniyor! Bebekler 8. aydan itibaren kendilerinin daha fazla farkına varıyorlar ve kendi kararlarını vermeye başlıyorlar. Bu fırsatı ona vermelisiniz. Bebeğin ilk zamanlar kendi kendini doyuramayacağı doğrudur. Fakat buradaki amaç bebeğin kendi kendini doyurması değil; kaşıkla yeme becerisi için şimdiden alıştırma yapmaktır. Çocuğu ek gıdaya alıştırma aşamasında; bebeğinize elle kendi kendine yeme fırsatı tanımazsanız kaşıkla yeme alışkanlığını da yadırgayacak, kaşıkla yeme aşamasına geçme daha geç evrelerde başlayacaktır. Peki, bebekler yemek yemeğe nasıl alıştırılır?    

Ek Gıdaya Geçen Bebekleri Besin Önerileri:

  • Zengin tahıllı besinlerden yapılmış kekler,
  • Peynir,
  • Ufak dilimlenmiş mevsim meyveleri,
  • Haşlanmış patates, havuç parçaları gibi yumuşak besinler verebilirsiniz.

  Bebeğim Yemek Yemeyi Öğreniyor  

Dişleri Çıktıkça Sert Meyve ve Sebzelere Geçebilirsiniz

Bebeğinizin dişleri çıktıkça biraz daha sert meyve ve sebzelere geçebilirsiniz. Tüm bunlar bebeğinizin için iyi bir alıştırma olacaktır. Böylelikle elle de olsa kendi kendine yemek yemeyi öğrenecektir. Ayrıca kendine olan güvenini de pekiştirecek ve daha bağımsız hareket eden bir birey olarak yetişmesine de yardımcı olacaktır. Bebekler kaşıkla yemek yemek istediklerini zamanla kendi hareketleriyle belli edeceklerdir. Siz ona kaşıkla yemek yedirirken kaşığı sizden almaya çalışacaktır veya sizin ona yemek yedirmenizi reddedecektir. Bu işte artık bebeğin kendi kendine kaşıkla yemek yemesi için ideal bir fırsattır.   Bebeklerde ilk Diş Çıkarma Belirtileri için tıklayın.

Bebeğinizi Yemek Yeme Sürecinde Cesaretlendirin

Bebeğinizin yemek yemeyi öğrenme sürecinde onu desteklemeli ve cesaretlendirmelisiniz. Etrafı kirletiyor diye onu azarlamamalı ve onun bu davranışlarından dolayı cezalandırmamalısınız. Aksi halde bebeğinizin öğrenme hevesini köreltirsiniz.   Bebeğim Yemek Yemeyi Öğreniyor  

Bebek Önderliğinde Ek Gıdaya Geçiş yöntemini Uygulayabilirsiniz

Son dönemlerde anneler tarafından uygulanmaya başlanan Bebek Önderliğinde Ek Gıdaya Geçiş Yöntemi (BLW) Bebeğin ek gıdayla tanışmaya başladığı Blw yöntemi, kendi kendine yemeği öğrenmesini ve kademeli olarak sütten kesilmesini sağlayan bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Annelerin BLW yöntemini kullanmalarını öngören nedenler arasında; bebeğin kendi kendine çiğneme becerisi kazanması, el-göz uyumunu ve el becerisini geliştirmesi yer alır. Bununla birlikte bebeğin yöntemin anne tarafından verilen sağlıklı yiyecekleri keşfetmesine ve ihtiyacı olanı yemesini sağlamasına yardımcı olduğu gösterilir.   6- 8 Aylık Bebeklerde BLW Yöntemiyle Ek Gıdaya Başlama ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah