• gebe.com
  • /
  • Bebek Sahibi Olamayanlara Müjde! O İl de Tüp Bebek Merkezi Açılıyor

Bebek Sahibi Olamayanlara Müjde! O İl de Tüp Bebek Merkezi Açılıyor

Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Servet Kocaöz, bebek sahibi olmak isteyen ailelere umut ışığı olacak Balıkesir’de tüp bebek merkezi açılmasının planlandığını açıkladı.

Bebek Sahibi Olamayanlara Müjde! O İl de Tüp Bebek Merkezi Açılıyor

Balıkesir'de Tüp Bebek Merkezi Açılacak

Bebek sahibi olamayan eşlere müjdeli haberi veren Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Servet Kocaöz, Balıkesir’de tüp bebek merkezi açılmasının planlandığını açıkladı. Balıkesir ili için tüp bebek merkezinin oldukça önemli olduğuna işaret eden Kocaöz, “Balıkesir’de doğurganlık oranı düşük. Normalde doğurganlık hızı Türkiye’de 2.14. Bir ilin nüfusunun kendini yenileyebilmesi yaşlanarak nüfusunun azalmaması için doğurganlık hızının 2 olması gerekiyor. Balıkesir’de bu rakam 1.64. En az 3 çocuk yapılması gerekiyor ki Balıkesir nüfusu azalmasın. Yoksa giderek yaşlanırız..."ifadelerinde bulundu.  

Tüp Bebek Bu Konuda Önemli

Balıkesir'de doğurganlık oranın düşük olduğuna dikkat çeken Servet Kocaöz, tüp bebek konusun önemli olduğunu, normal doğurgan annelerin bir ya da 2 bebek doğum yaptıklarını sonra da doğum yapmadıklarını, İnfertil olan ve hamile kalamayan annelerin / anne adaylarının söz konusu yöntemle hamile kalmasını sağlamak gerektiğini belirtti. Gebeliğin gerçekleşmesi için artık bunun modern yöntemlerin olduğunu ifade eden Kocaöz, bunların yapılabildiği bir merkez yapmak istediklerini belirtirken "Bunlar bizim hedeflerimiz. Tabii bunların hepsini gerçekleştireceğiz. Biz afiliasyonu bekledik, eğer olursa, üniversitemizde hakikaten bu konuda son derece tecrübeli hocalarımız var. Onlarla beraber yapmak istiyoruz. Afiliasyon gerçekleşirse, cihazların alımıyla birlikte 4-5 ay içinde bunu gerçekleştiririz. Ama afiliasyon olmadığı zaman planlamamızı yapamıyoruz. Sonuçta bunda tecrübe ve sertifika önemli. Bu konuda da eğitim almış 2 tane doktorumuz var” dedi.

Sezaryen  İle Doğumlarda Anne ve Bebek Ölümleri Daha Fazla

Anne baba adaylarına ikazda bulunan Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Servet Kocaöz, anne babalara sezaryenle doğum konusunda da bazı uyarılarda bulundu. Kocaöz konuyla ilgili olarak Sağlıklı olan her gebenin normal doğum yöntemini seçmesi gerektiğini, anne adayının normal doğum yapması ile ilgili herhangi bir problemin olması durumunda ise, doktorların gerekeni yapacağını belirtti. Anne adaylarının özel doktor muayenelerine gidip 'ben sezaryen ile doğum yapacağım şeklinde talepte bulunmamalarını isteyen Kocaöz, "Bu işin doğası normal doğum. Sezaryenle olursa ağrısız doğum olur gibi yanlış inançlar var. Sezaryenle doğumun hem anne, hem bebek ölümü açısından ciddi bir risk taşıdığını lütfen bilsinler. Çünkü dünyada ve ülkemizde anne ve bebek ölümlerinin sezaryenle daha çok olduğu görülmüş. Sezaryenin doğal bir doğum yöntemiymiş gibi anlaşılmasını bırakmamız lazım” dedi.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Jale Kırağı, çiy.
Erkek Bebek İsimleri
Padişah Hükümdar, sultan.