B3 Vitamininin Düşük Yapma Olasılığını Azalttığı Tespit Edildi

B3 Vitamininin Düşük Yapma Olasılığını Azalttığı Tespit Edildi
12 Ağustos 2017

Avustalyalı araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar sonrasında B3 vitamini alımının hamilelikte düşük riskini azaltığının tespit edildiği belirtildi.

B3 Vitaminin Düşük Yapma Olasılığını Azalttığı Tespit Edildi

B3 Vitamininin düşük yapma olasılığını azalttığı tespit edildi. Avustralyalı araştırmacılar tarafından 12 yıldır yapılan çalışmalar sonucunda B3 vitaminin alımının doğum kusurlarını ve gebelikte düşük riskini azaltabileceği tespit edildiği açıklandı. Avustralya'nın Sidney kentinde bulunan Victor Chang Cardiac Araştırma Enstitüsünde 12 yıldır yürütülen çalışmalar sonrasında hamilelikte "niasin" olarak da bilinen B3 vitaminin alımının hamilelikte düşük riskini ve doğumda oluşabilecek kusurları azaltabileceği ifade edildi.

Düşük Yapma Riskini Azaltıyor

Gebelikte B3 vitamini alımıyla ilgili araştırma yapan gelişimsel genetik bilimci Sally Dunwoodie, yapmış oldukları araştırma da ilk olarak nikotinamid adenin dinükleotid (NAD) koenzimi ile doğum kusurları arasında ilişki bulduklarını ve bunun üzerine bu ilişki üzerinde çalışmaya başladıklarını dile getirdi. Melbourne de bulunan çocuk hastanesinde genetik bilimci olarak  görev yapan David Amor'unda NAD'ın genetik olarak eksikliğinin doğum kusurlarına neden olduğunu keşfettiklerini kaydettiği ifade edilirken, B3 vitaminin alımının hamilelikte düşük riskini azalttığının tespit edildiği belirtildi.   B3 Vitamininin Düşük Yapma Olasılığını Azalttığı Tespit Edildi  

Folik Asitten Sonraki En Önemli Buluş

Dunwoodie ve ekibinin elde ettiği bulguların fareler üzerinde test edildiğini, NAD'ları genetik mutasyona uğratılan gebe farelerin düşük yaptığı ya da yavrularında doğum kusuru olduğu, B3 vitamini verilenlerin yavrularının ise, sağlıklı şekilde dünyaya geldiği görüldüğünü belirtti. Dunwoodie, "Bu, hamileler için folik asitten sonraki tıp tarihindeki en önemli buluşlardan biri olabilir." ifadesini kullandı. Yapılan araştırmanın sonuçlarının, "The New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandığı belirtilirken, B3 vitamini en çok et, balık, süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve fasulyede bulunduğu ifade edildi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.