Annesi ile Arasında Yalnızca 1 Yaş Olan Mucize Bebek!

Annesi ile Arasında Yalnızca 1 Yaş Olan Mucize Bebek!
26 Aralık 2017

ABD'li 25 yaşındaki Tina Gibson, 24 yıl önce dondurulan bir embriyo ile bebek sahibi oldu!

1991 doğumlu ABD vatandaşı Tina Gibson ve eşi Benjamin, çok istemelerine rağmen Benjamin'in fibrotik kist hastalığı nedeniyle çocuk sahibi olamıyordu. Çift, bebek sahibi olmak için bağışçılardan alınan dondurulmuş embriyoların kullanıldğı bir sağlık merkezinde tedavi gördü. Tennesse eyaletindeki Ulusal Embriyo Bağış Merkezi'ne başvuran Tina, önce hormon tedavi gördü. Daha sonra ise seçtikleri embriyo transferi gerçekleşti. Garip olan ise doktorların Tina için kullandığı embriyonun tam 24 sene önce, Tina doğduktan 1 yıl sonra dondurulmuş olmasıydı. Gayet sağlıklı bir hamilelik sürecinden sonra geçtiğimiz Kasım ayında bebeğini kucağına alan Tina, kızına Emma Wren adını verdi. Bilimsel açıdan bakıldığında; anne ile bebeğinin rahme düşmelerinin arasında yalnızca 1,5 yıl var.

Annesi ile Arasında Bir Yaş Var!

Amerika vatandaşı 1991 doğumlu Tina Gibson ve eşi Benjamin, çok istemelerine rağmen Benjamin'in fibrotik kist hastalığı nedeniyle bebek sahibi olamıyordu. Dondurulmuş embriyoların kullanıldığı bir sağlık merkezinde tedavi gören çift, geçtiğimiz Kasım ayında kızları Emma Wren'e kavuştu. Garip olan şey ise bebekleri Emma Wren'in 1992 yılında dondurulmuş olmasıydı. Olaya bilimsel açıdan bakıldığında, anne ile bebeğin rahme düşmelerinin arasında yalnızca 1,5 yıl var. Geçtiğimiz Kasım ayında 24 saat süren bir doğum ile 3 kg, 50.8 cm dünyaya gelen Emma Wren, 24 yıl boyunca dondurulmuş bir embriyodan dünyaya geldiği için tıp tarihinde bir rekora imza atmış oldu.

Annesi ile Arasında Yalnızca 1 Yaş Olan Mucize Bebek!

'Kızımla Arkadaş Olabilirdik'

Tina Gibson ise yaşadıklarını şöyle anlatıyor; 'Bir rekor kırmak değil, bebek sahibi olmak istiyordum. Embriyo evlat edinebileceğimizi öğrendiğimizde mutluluktan havalara uçtuk. Embriyoyu bana transfer ederlerken şunu farkettim. Ben 25 yaşındayım ve kızım 24 yıl önce dondurulmuş. Aslında arkadaş da olabilirdik...'


Embriyo Bağışlama Merkezi'nde İşler Nasıl Yürüyor?

Amerika'da 1 milyondan fazla dondurulmuş embriyo olduğu düşünülüyor. Ülkede çocuk sahibi olamayan çiftler bu yönteme başvurabiliyor. Embriyo kadına transfer edilmeden önce hormon tedavisi uygulanıyor ve daha sonra embriyo seçme işlemine geçiliyor. Embriyoyu bağışlayan kişinin çeşitli özellikleri de kişilerle paylaşılıyor ve aralarından 3 embriyo seçmeleri isteniyor. Transfer işleminde sonra bir aksilik olmazsa, gebelik sağlanıyor.


Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.