Annenin Sesi Bebeğin Gelişimine Nasıl Yararlı Oluyor?

Annenin Sesi Bebeğin Gelişimine Nasıl Yararlı Oluyor?
30 Kasım 2017

Annenin Sesi Bebeğin Gelişimine Nasıl Yararlı Oluyor?

37 haftadan önce doğan bebeklerin özellikle dinleme ve konuşma gelişiminde problemler olabilir. Yapılan araştırmalar, yenidoğan bebeklerin annelerinin kalp atışlarını ve konuşmalarını dinlemesi ile bu sorunun ortadan kalkmasının mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Annenin bebeğiyle henüz karnındayken konuşmaya başlaması, ona şarkılar söylemesi anne ve bebeğin arasındaki iletişimi kuvvetli kılan etmenlerden biridir.

Annenin Sesi Bebeğin Gelişimine Nasıl Yararlı Oluyor?  

Doğumdan Üç Yaşına Kadar Etkileşim Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Araştırmalara göre annelerin bebekleri doğduktan üç yaşına kadar bulundukları etkileşim direkt olarak çocuğun zekasını ve konuşma becerileri etkiliyor. Uzmanlar 25-32 haftalar arası doğmuş 40 bebek üzerinde günde üç saat hoparlörler aracılığı ile bebeklere annelerinin kalp atışları ve söyledikleri ninnileri dinlettikleri bir araştırma yaptılar. Diğer bebekler ise hastanenin rutin seslerini dinlediler. 30 günün sonunda annelerinin seslerini dinleten bebeklerin diğer bebeklere göre daha büyük ses korteksinin oluştuğu gözlemlendi.

Anne Karnında Bebekle İletişim Çok Önemli

Anne karnında bebekle olan iletişimin çok önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, bu nedenle anne ve baba adaylarına bebekleri daha doğmadan güzel bir şekilde konuşmaları önerilmektedir. Ünlü klasik müzik bestecisi Mozart'ın müziklerinin, annenin kalp ritmine ve sesine en yatkın, düzenli, giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan kompozisyon havasında olduğunun saptanması ve bu müziği dinleyen bebeklerde sosyal ve entelektüel zekasının daha iyi geliştiği görüldüğü belirtilmektedir.

Anne Karnındaki Bebeğe Hangi Müzikler Dinletilmeli? Detaylar İçin Tıklayın 

Annenin Sesi Bebeğin Gelişimine Nasıl Yararlı Oluyor?  

Bebekler Annenin Stres ve Üzüntüsünü Hissediyor

Bebeklerin annenin yaşadığı stresin, üzüntünün, huzursuzluğun ya da mutluluğun hepsini hissettiğini belirten uzmanlar, bu durumun bebeği kötü yönde etkilediğini ifade ederler. Bu nedenle hamilelerin mümkün olduğunda stresli ve hareketli ortamlardan kaçınması gerektiği tavsiye edilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.