Anneler Dikkat! Bu Markanın Bebek Maması Piyasadan Toplatılıyor!

Anneler Dikkat! Bu Markanın Bebek Maması Piyasadan Toplatılıyor!
14 Aralık 2017

Dünya çapında faaliyet gösteren bir markanın bebek mamalarında salmonella virüsü tespit edildi! Şirket ürünlerinin satışını durdurma kararı aldı.

Dünya genelinde faaliyet gösteren ve birçok ülkeye ürünlerini ihracat eden Fransız gıda devi Lactalis'in formül devam sütleri ve bebek mamalarında salmonella virüsü tespit edildi. Şirketin, Fransa'nın Craon kentindeki fabrikasında virüsün bebek mamalarına bulaştığı düşünülüyor. Sadece Aralık ayında, Fransa'da 26 bebeğin hastalanmasına neden olan Lactalis markası, dünya genelinde ürün satışını durdurma kararı aldı.

Bebek Mamalarına Salmonella Virüsü Bulaştı!

Dünya genelinde faaliyet gösteren, Fransız gıda devi Lactalis'in formül devam sütlerinde Salmonella virüsü tespit edildi. Sadece Aralık ayında Fransa'da 26 bebeğin zehirlenmesine neden olan virüs, özellikle bebekleri, yaşlıları ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan insanları tehdit ediyor. En önemli belirtileri kusma ve ishal olan Salmonella virüsünün, şirketin Craon kentindeki fabrikasında bebek mamalarına bulaşmış olabileceği düşünülüyor. Şirket sözcüsü Michel Nalet, Fransız haber ajanlarına yaptığı açıklamada yaklaşık 7000 ton ürüne virüsün bulaşmış olabileceğini açıkladı. Ancak bu ürünlerin ne kadarının tüketildiği veya ne kadarının piyasada olduğu hakkında açıklama yapabilecek durumda olmadıklarını belirtti.

Anneler Dikkat! Bu Markanın Bebek Maması Piyasadan Toplatılıyor!

Piyasaya Sürülen 7000 Ton Bebek Mamasına Virüsün Bulaştığı Öngörülüyor!

Fransız gıda devi Lactalis, bebek maması ürünlerine Salmonella virüsü bulaştığını açıkladı. Şirket İngiltere, Çin, Bangladeş ve Sudan dahil pek çok ülkedeki ürünlerinin satışını durdurma kararı aldı ve ürünleri raflardan kaldırdı. Yaklaşık 7000 ton bebek mamasına bulamış olabileceğini tahmin eden şirket yetkilileri, ne kadarının tüketildiğini açıklayabilecek durumda olmadıklarını ifade etti. Fransa'nın Craon kentindeki fabrikadan virüsün bulaşmış olabileceğini belirten yetkililer, fabrikadaki her şeyin baştan aşağı dezenfekte edildiğini ve tüm tedbiri aldıkları açıkladı. İkinci bir açıklamaya kadar ise yalnızca Fransa'da değil, İngiltere, Çin, Bangladeş ve Sudan'da virüs bulaştığı öngörülen ürünlerin satışını durdurma kararı alındı.

Salmonella Nedir?

Gıda zehirlenmesine yol açan bakteriler arasında ilk sıralarda bulunan salmonella virüsünün yaklaşık 2300 türü var. Çiğ gıdalardan veya elinde salmonella virüsü bulunan kişilerin hazırladığı yemeklerden bulaşan virüs, uygun olmayan ısı koşullarında çoğalıyor. İyi pişmemiş et, tavuk, balık ve yumurta, salmonella açısından ciddi risk barındıran gıdaların başında geliyor. Virüs vücuda girdikten 6 - 48 saat sonra hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor. Kramplar, mide bulantısı, kusma, ishal ve ateş en sık görülen semptomlardır. Ciltte görülen kırmızı döküntüler ise enfeksiyonun ağır formunun bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. İshalin neden olduğu sıvı kaybı, özellikle çocuklar için büyük risk taşıyor.

Diğer güncel haberlerimizi okumak için buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.