Dünyada Nadir Başvurulan Yöntemle Anne Karnındaki Bebek Ameliyat Edildi

Dünyada Nadir Başvurulan Yöntemle Anne Karnındaki Bebek Ameliyat Edildi
23 Ağustos 2017

Anne karnında iken akciğer rahatsızlığı yaşayan bebek dünyada nadir rastlanan yöntemle ameliyat edildi.

Anne Karnındaki Bebeğe Akciğer Ameliyatı Yapıldı

Konya'da henüz annesinin karnında olan bir bebek dünyada nadir başvurulan bir yöntemle ameliyat edildi. Annesinin karnında iken akciğerlerinin su topladığı tespit edilen bebeğe riskli bir operasyonla şant (kan akımının yolunu değiştirmek için kan damarlarını birleştiren silikon tüp) adı verilen özel tüp takıldı. 5 aylık hamile Emel Camcı'nın bebeğinin akciğer rahatsızlığı olduğu ve hemen müdahale edilmediği takdirde bebeğin yaşamını yitirebileceği ya da sağlıksız doğabileceğinin belirtilmesi üzerine yapılan kontroller sonrasında bebeğin ameliyat edilmesine karar verildiği belirtildi. Anne karnındaki bebeğe akciğer ameliyatı düyada çok nadir gerçekleştiriliyor.

Anne Karnında Müdahale Kararı Alındı

Bebeğinin akciğer rahatsızlığı olduğunu öğrenen Emel Camcı'nın Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurmasından sonra yapılan kontroller sonrasında bebeğe anne karnındayken müdahale yapma kararı alındı. Bebeğin küçük olmasından dolayı oldukça riskli görülen ameliyat perinatoloji uzmanı Doç. Dr. Sibel Özler ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirildi.   Dünyada Nadir Başvurulan Yöntemle Anne Karnındaki Bebek Ameliyat Edildi  

 Anne Karnında Akciğer Ameliyatı Dünyada Çok Nadir Yapılıyor

Annesinin karnındayken akciğerinde su toplanan bebeğin organlarının değişmediğini sadece kalbinin yer değiştirdiğinin tespit edildiğini söyleyen Doç Dr. Sibel Özler, bu gibi durumlarda genellikle gebeliğin sonlandırıldığı, nadiren anne karnında ameliyat yapıldığını belirterek, dünyada nadir olarak gerçekleştirilen yöntemle cerrahi müdahale kararı aldıklarını dile getirdi.   Dünyada Nadir Başvurulan Yöntemle Anne Karnındaki Bebek Ameliyat Edildi  

"Müdahale Edilmese İdi Bebeği Kaybedebilirdik"

Anne karnındayken akciğer hastalığının 15 binde bir görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Özler, "Hastalık çok nadir görülüyor. Bebeğin anne karnında ölüm riski de çok yüksek. Müdahale edilmeseydi kalp yetmezliği ve vücutta sıvı toplanması nedeniyle bebeği anne karnında kaybedebilirdik. Şu an gayet sağlıklı. 22. haftada şant takılan ve yaşayan bir bebek Türkiye'de henüz yok. Dünyada bu ameliyat çok nadir yapılıyor" açıklamasında bulundu.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah