Anne Beslenmesi Gelecek Nesilleri Nasıl Etkiliyor?

Anne Beslenmesi Gelecek Nesilleri Nasıl Etkiliyor?
22 Aralık 2016

Uzmanlar, doğru beslenmenin yalnızca annenin vücut ağırlığı açısından değil de karnındaki bebeği için çok daha önemli olduğunu belirtmektedirler.

Anne Beslenmesi Gelecek Nesilleri Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan Amerikan tarzı beslenme, obezitenin ileri ki nesillere aktarılmasına neden olmaktadır. Uzmanlar, doğru beslenmenin yalnızca annenin vücut ağırlığı açısından değil de karnındaki bebeği için çok daha önemli olduğunu belirtmektedirler. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nde sıçanlar üzerinde yapılmış olan önemli bir araştırma hakkında ise şu bilgileri verdi:

Yalnızca aşırı kilolu annelerin çocukları obeziteye eğilimli değil!

Gebelik öncesi, gebelik esnasında ve emzirme dönemindeki beslenmenin etkileri gelecek nesilleri etkilemektedir. Bu yeni çalışma, annenin fiziksel açıdan aktif olmasına ve de aşırı beslenmemesine rağmen uyguladığı diyetin bebeğine nasıl zarar verebileceğini ortaya koyuyor. Şimdiye kadar inanılan şey; aşırı kilolu annelerin çocuklarının obeziteye eğilimli olduğuydu. Bu araştırmada beslenmenin en önemli faktör olduğu belirlendi. Araştırmacılar bu teorilerini sıçanlardan oluşturdukları iki grupta test ettiler. Bu grup yüksek yağ kapsayan diyete ve obeziteye dirençli grup olarak seçildi. Diğer grup ise yüksek oranda yağ içeren gıdalara karşı duyarlı bir gruptu. Her iki gruptan bir kısım sıçana Amerikan tipi diyet verildi. Bir kısmı da yağdan fakir, liften ise zengin beslendiler.

Amerikan tipi beslenme obeziteye neden oluyor!

Amerikan tipi beslenen sıçanların yavrularında obeziteye eğilim çok daha fazlaydı ve obezite, yavruların erişkinlik dönemine kadar devam etti. Aynı olumsuz durum, ideal ağırlıkta ve de insülin düzeyi normal olan sıçanların yavrularında da görüldü. Amerikan tarzı beslenme sıçanlarda gebe kalmayı da güçleştirdi. Yani araştırmanın gerçek sonucu; dişilerin, Amerikan veya Batı tipi beslenmesinin obeziteyi gelecek nesillere aktarma konusunda önemli bir rol oynadığıdır. Gebelik öncesi, gebelik sırasında ve emzirme döneminde sürdürülen Batı tipi bu diyet, yeni nesillerin metabolik programını değiştirerek yaşam boyu obezite ve bununla ilgili problemin oluşmasına neden olmaktadır. Bundan etkilenen yavrular erken dönemde zayıf bile olsalar düşük metabolizmaları nedeni ile kolayca kilo alabilmekte ve ileri yaşlarda obez olmaktadırlar.

Beslenmenin içeriği gelecek nesiller için önem taşıyor!

Çalışmanın sonuçları gebe kalmayı planlayan ya da gebe olan kadınlar için uyarıcı olmalıdır. Çünkü dengeli ve sağlıklı beslenme yalnızca gebelik ile sınırlı düşünülmemelidir. Hem doktorlar hem de gebeler sağlıklı bir gebeliğin ana şartı olarak ideal kilo alımını görürler. Ortaya konan veriler yalnızca alınan kiloların değil beslenmenin içeriğinde de sağlıklı nesiller için önemli olduğunu ortaya koymuştur.”

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah