Anne Adayları Diş Eti İltihabını Önemseyin

Anne Adayları Diş Eti İltihabını Önemseyin
15 Kasım 2016

Uzmanlar tedavi edilmeyen diş eti iltihabının erken doğum ve düşük yapma ihtimaline neden olduğunu belirtiyor.

Anne Adayları! Diş Eti İltihabını Önemseyin!

Gebelik döneminde vücuttaki hormonal aktivite en üst düzeye çıkıyor. Birçok hormonun aktif olarak çalıştığı bu dönemde anne adaylarının ağız ve diş bakımına yeterli önemi vermeleri gerekiyor.     Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu tedavi edilmeyen diş eti iltihabının erken doğum ve düşük yapma ihtimaline neden olduğunu belirtiyor.

Gebelikte Hormon Değişimleri Dişleri de Etkiliyor

Anne adaylarının gebelik döneminde diş bakıma daha fazla hassasiyet göstermesi gerekir. Diş bakımına gerekli önemi vermeyen anne adaylarında ağız içi rahatsızlıkların her türüne rastlamak mümkün. Gebelik dönemindeki diş eti iltihabı aslında bakteri plağına bağlı olarak gelişir. Gebelik öncesi dişlerde var olan iltihaplanmalar erken dönemde fark edilmediği takdirde, ilerleyerek ağız içinde daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Diş Eti İltihabı Düşük ve Erken Doğum Riskini Artıyor

Gebelik gingivitisi, Gebeliğin erken safhalarında görülen, diş eti hastalığının başlangıcıdır. Gingivitisinin esas nedeni de bakteri plağıdır. Ağız bakımının yetersiz olması zaman içinde dişlerin üzerinde bakteri plağının oluşmasına neden olur. Bu hastalıkta dişler kızarır, fırçalama esnasında diş eti hassas olduğu için kolayca kanar ve diş eti büyümeleri görülür. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu , “Gebelik öncesi yapılan muayenede “gingivitis” olarak bilenen ufak çaplı bir diş iltihabı henüz başlangıç halinde tespit edilip gerekli tedavi uygulanırsa sorun ilerlemeden çözülmüş olacaktır” dedi.

Anne Adayları Diş Eti İltihabını Önemsemelidir

Gebelik döneminde vücuttaki hormonal aktivite en üst düzeye çıkmaktadır. Birçok hormonun aktif olarak çalıştığı bu dönemde anne adaylarının ağız ve diş bakımına yeterli önemi vermeleri gerekiyor. Özellikle östrojen hormonunun diş eti iltihabı oluşumuna doğrudan etkisi bulunmaktadır. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu tedavi edilmeyen diş eti iltihabının erken doğum ve düşük yapma ihtimaline neden olduğunu belirtiyor.     Ağızda bakteri plağının oluşmaması için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Gebelik gingivitisi gebeliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir.     Gebelik tümörü, iltihaba bağlı gelişen diş eti büyümeleridir. İki diş arasındaki diş etinde büyüme olarak kendini gösterir. Kanser değildir. Bu şişlik doğumdan sonra yani hormonların etkisi ortadan kalkınca kendiliğinden geçer. Bazen aşırı büyüme bağlı olarak çiğneme esnasında o bölgede travma meydana gelebilir. Şişliğin üzerinde yara oluşur bu yara da ağrıya neden olabilir. Hekim gerekli görürse küçük bir cerrahi müdahale yapılabilir. Bu müdahale anne karnındaki çocuğa asla zarar vermez.     Kronik periodontitis, gebelerde rastlanan bir diğer diş eti iltihabı çeşididir. Diş eti hastalıkları arasında en sık görülen, ‘kronik periodontitis’ denilen ve gram negatif bakterilerinin yaptığı enfeksiyon tedavi edilmediği zaman erken doğum ve düşük kilolu doğuma neden olabiliyor. Antibiyotikle tedavi edilen diş eti iltihabı anne karnındaki bebeğe zarar vermiyor.

Diş Eti Hastalıkları Bakımı İyi Olmayan Ağızlarda Oluşuyor

Gebelik öncesinde ağız bakımı iyi olan anne adaylarında gebelikte de aynı bakımı uyguladıkları sürece herhangi bir diş eti rahatsızlığı oluşmaz. Bu nedenle anne adaylarının hem kendi sağlıkları, hem de bebeklerinin gelişimi için gebelik öncesi mutlaka bir diş hekimine başvurması gerekiyor.     Dengeli beslenme önemlidir, çünkü bebeğin diş gelişimi henüz anne karnındayken başlar. Anne adayının hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmesi gerekiyor. Anne adayı gebelik süresince vücudun ihtiyaç duyduğu A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin besinler tüketmelidir. Gün içinde sürekli bir şeyler atıştırmakta ağız hijyeni açısından doğru değildir, asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır. Şekerli besinler tüketildiğinde ise dişler fırçalanmalı, bu mümkün değilse ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.