Anne Adayından Eksilen Kalsiyum Bebeğe mi Geçiyor?

Anne Adayından Eksilen Kalsiyum Bebeğe mi Geçiyor?
27 Aralık 2016

Diş Hekimi Uzmanları gebelikte bebeğin gerekli olan kalsiyumu annenin dişinden aldığı inancının yaygın olduğunu belirtirler.

Anne Adayından Eksilen Kalsiyum Bebeğe mi Geçiyor?

Diş Hekimi uzmanları, gebelikte bebek için gerekli olan kalsiyumu annenin dişinden aldığı inancının tamamen hurafe olduğunu ifade ederler. Konuyla ilgili olarak , ilk önce kalsiyumun ne olduğunu bilmenin fayda sağlayacağı belirtilirken, Kalsiyumun kemiklerin ana yapısında bulunan ve onların güçlü olmasını sağlayan bir mineral olduğu ifade edilir. Kalbin düzenli atmasını, kanın pıhtılaşmasının düzenlenmesini, kasların ve sinirlerin sağlıklı çalışmasını kalsiyuma borçlu olduğumuz hatırlatılır. Vücuttaki kalsiyumun yüzde 99’unun kemik ve dişlerde bulunduğuna değinen uzman diş hekimleri, yüzde 1’ilik bir oranının ise, kan ve yumuşak dokuda olduğunu ifade ederler. Peki, Anne adayından eksilen kalsiyum bebeğe geçer mi? 

"Bizim İçin Önem Taşıyan Kalsiyum Miktarı Yüzde 1"

Diş hekimlerin bizim için önem taşıyan kalsiyum miktarının yüzde 1 oranında olduğunu ve bu oranı korumanın da çok kolay olduğuna dikkat çekildiğini belirtirler. Bu oranı karşılamak için günde içilecek 2 veya 3 bardak sütün yeterli olduğunun altı çizilirken, şayet süt ve süt ürünü tüketemiyorsanız doktorunuz tarafından hangi gıdalardan kalsiyum alınabileceğiyle ilgili size tavsiyelerde bulunulacağı söylenir. 


Anne Adayından Eksilen Kalsiyum Bebeğe mi Geçiyor?


Dişlerden Kalsiyum Alındığına Dair Bilimsel Bir Kanıtı Yok

Bununla birlikte yeşil yapraklı gıdalar, keten tohumu, badem ve susamda oldukça iyi oranda kalsiyum bulunduğu hatırlatılır.  Şayet kanınızda ve yumuşak dokularınızda yeterli oranda kalsiyumun bulunmaması durumunda o zamanda kemiklerin devreye gireceği belirtilirken dişlerden kalsiyum alındığına dair herhangi bilimsel bir kanıtın olmadığının da altı çizilir. 

 

Gebelikte Bebek Kalsiyumu Anne Dişinden mi Alıyor?

Uzmanlar gebelik döneminde yaşanan diş problemlerinin annenin ağız hijyenine dikkat etmemesinden kaynaklandığını belirtirlerken, anne adaylarının hamilelik öncesinde mutlaka ağız bakımı için diş hekimine görünmeleri tavsiye edilir. Yapılacak olan muayene sonrasında dişlerde ve diş etlerinde oluşan problemlerin çözülmesi ve anne adayının oral hijyeni için bilinçlendirilmesi gerektiğinin altı çizilir. Bunun yanında gebelik döneminde de diş hekimi ziyaretlerinin ihmal edilmemesi tavsiye edilirken, hamilelikte bebeğe gerekli olan kalsiyumun annenin dişinden aldığına dair söylentilerin tamamen bilinçsizlikten kaynaklanan hurafe olduğu ifade edilir.  


Kalsiyumu Doğal Yollardan Alabileceğiniz 13 Besin


  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.