Amerika'da Doğum Turizmi Sektörü Ortaya Çıktı

Amerika'da Doğum Turizmi Sektörü Ortaya Çıktı
26 Aralık 2016

Amerika’nın yeni başkanı Donald Trump seçim kampanyası boyunca daha katı göçmenlik politikaları uygulaması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Amerika'da Doğum Turizmi Sektörü Ortaya Çıktı

Amerika’da ortaya çıkan doğum turizmi ile ilgili istatistikler tutuluyor. Göç Çalışmaları Merkezi’nin tahminlerine göre her yıl 36 binden fazla kadın doğum yapmak üzere Amerika’ya gidiyor. Center for Immigration Studies (CIS), doğum turizminden en fazla faydalanan ülkelerin Tayvan, Çin, Kore, Türkiye, Nijerya, Brezilya, Rusya ve Meksika’nın olduğunu dikkat çekiyor.

Bir bebek dünyaya getirmek yeterli

Amerika’da bir haber ajansının gündeme getirdiği haberde, ülke, yaşanan göçmenlik tartışması, Amerika’ya mülteci girişlerini durdurmak, Meksika sınırını duvarla kapatmak ve Amerika’da yasadışı bulunan göçmen ailelerin akıbeti ile ilgili konuları tartışıyor. Amerika’nın yeni başkanı Donald Trump seçim kampanyası boyunca daha katı göçmenlik politikaları uygulaması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. Amerika’da yaşamaya çalışan binlerce yabancı, zorlu ve uzun göçmenlik sürecinden geçmesine gerek kalmıyor. Tüm bunların yerine Amerika’da bir bebek dünyaya getirmeleri yeterli olacak.

Amerika’da haber oldu!

Yabancıların doğum yapmak için Amerika’ya seyahat etmelerini yasaklayan bir yasa olmadığını dile getiren bir haber ajansı, anayasaya göre Amerika’da doğan çocukların otomatik olarak vatandaş olduğunu, çocukların doğumuyla vatandaşlık kazanmaya çalışanların, ülkedeki sağlık sigortası sistemini istismar ettiğini ve de bazı durumlarda bebeklerinin hayatını tehlikeye attıklarını belirtti.

En çok o ülkelerden geliyorlar

“Doğum turistlerinin” büyük kısmını siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın hakim olduğu ülkelerden olduğu belirtiliyor. Bazılarının ise daha iyi sağlık hizmetlerinden faydalanmak için Amerika’da doğum yapmayı tercih ettikleri diğerlerinin çocuğunun gelecekte bir gün ailenin “Amerikan rüyasını” gerçekleştirmesine yardımcı olmasını amaçlıyor.

Anne babalarına yeşil kart alabiliyorlar

Ülkedeki kanunlara göre, Amerika’da doğan çocuklar, ücretsiz eğitim, hükümet yardımcıları ve burs gibi ülkedeki diğer vatandaşların yararlandığı imkanlardan faydalanabilmek için Amerika’ya geri dönebilme fırsatları bulunuyor. Devlet memurluğu dahil birçok işte çalışma şansı, Amerikan pasaportu sayesinde dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etme imkanlarını kazanabiliyorlar. Daha da önemlisi Amerika’da doğan çocuklar 21 yaşına geldiklerinde anne ve babasına yeşil kart başvurusunda bulunma imkanına sahip oluyorlar.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.