Altın Yumurta ile Tüp Bebek Tedavisi

Altın Yumurta ile Tüp Bebek Tedavisi
16 Şubat 2017

Yaşı ilerlemiş anne adayları “Altın Yumurta” ile tüp bebek sahibi olabiliyor. Dünyada yeni uygulanmaya başlanan bir tedavi ile “Altın Yumurta” elde edildiği bildirildi.

Altın Yumurta ile Tüp Bebek Tedavisi

Yaşı ilerlemiş anne adayları “Altın Yumurta” ile tüp bebek sahibi olabiliyor. Dünyada yeni uygulanmaya başlanan bir tedavi ile “Altın Yumurta” elde edildiği bildirildi. Op. Dr. Hakan Özörnek, “Kadınların doğduğu andan itibaren ne kadar yumurta rezervine sahip oldukları belli oluyor ve bu durum hiçbir şekilde değiştirilemiyor. Yani kadının yaşı kaç ise, yumurtası da kadının olduğu yaşa denk geliyor. Eğer kadının yaşı ilerlemişse, yumurtası da kendisi ile birlikte yaşlanıyor ve böylece çocuk sahibi olma ihtimali azalmış oluyor.” dedi.  

Hem sağlıklı hem de kaliteli yumurta elde ederek anne adayının gebelik şansı artıyor

Özörnek, kadınlardaki yumurta sayısında yaşın önemine dikkat çekti. 20 – 30’lu yaşlardaki anne adaylarından 8 – 10 yumurta toplanabilir iken, 40’lı yaşlardaki anne adaylarında bu sayının 1 – 2’ye düşerek riskli durum oluşturduğunu vurguladı. Bu sıkıntıları yaşayan kadınlar için artık yeni bir uygulamanın söz konusu olduğunu belirterek, uygulamanın detayları hakkında şöyle konuştu: “Adetin başında olan bir anne adayından, 10 günlük bir tedavi ile yumurta topluyoruz. Daha sonra topladığımız yumurtaları donduruyoruz. Yumurta toplama işlemini takiben, 3 – 4 gün sonra bir kez daha aynı şekilde ilaç tedavisi uygulayarak ikinci kez yumurta topluyoruz. Bu şekilde elde ettiğimiz 4 – 5 yumurta, genetik teste tabi tutulmaktadır. Çünkü 40 yaş üstündeki kadınlarda transfer edilen her iki yumurtadan biri, genetik olarak kusurlu olabiliyor. Bu ihtimalin çok yüksek olduğu göz önünde bulundurulacak olursak, kadının gebe kalma şansı da böylece azalıyor ya da gebelik düşük ile sonuçlanabiliyor. Bizler, adayın adet döngüsünde iki kez yumurta topluyoruz. Bu uygulamada daha fazla yumurta toplayarak hem sağlıklı hem de kaliteli yumurta elde ediyoruz hem de adayın gebelik şansını artırmış oluyoruz.”  

"Çift Uyarım" uygulanmaya başlandı

Yaklaşık 3 yıldır “Çifte Uyarım” adı ile bilinen bu yöntem dünyada uygulanmaya başlandı. Uzmanlar ise bu tedavinin çok başarılı ve güvenli olduğunu ve artık anne adaylarına çifte uyarım yönteminin gönül rahatlığıyla uygulandığı da biliniyor. Çifte Uyarım uygulamasıyla elde edilen yumurtalara “Altın Yumurta” adının verildiğini söyleyen Op. Dr. Özörnek, “Bu yöntem ile kadınların hamile kalma şansının diğer yöntemlere göre çok daha yüksek ve gebelik ihtimali önemli ölçüde artıyor.” dedi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah