"Alien" Bebek Doktorları Bile Şaşırttı

"Alien" Bebek Doktorları Bile Şaşırttı
29 Aralık 2016

Rutin testler sırasında, annenin sol rahim duvarında 2.5 santimetrelik bir yırtık olduğunu ve bebeğin bacaklarının bu boşluktan dışarı çıktığını fark eden doktorlar şok oldu.

"Alien" Bebek Doktorları Bile Şaşırttı

Ayaklarıyla annesinin rahim duvarını dürtmesi sonucunda ayakları rahmin dışına çıkan bebeğin haberi, geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Habere göre, 22 aylık hamile olan 33 yaşındaki kadın, rutin kontrollerini yaptırmak için hastaneye gitti. Sağlığı ile ilgili hiçbir sorun yaşamamıştı fakat yalnızca bebeğinin durumunu görmek ve hamileliğin gidişatı hakkında bilgi almak istiyordu.

Yapılan ultrason ve MR görüntülemesi sonucunda ilginç gerçek ortaya çıktı.

Doktorlar, rutin testleri yürüttükleri anda, annenin sol rahim duvarında 2.5 santimetrelik bir yırtık olduğunu ve bebeğin bacaklarının bu boşluktan dışarı çıktığını fark ettiler.

Rahmin işlevi, bebeğin gelişmesini sağlayabilecek ortamı oluşturmaktır.

Rahim ve amniyotik sıvı, bebeği dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumaktadır. Bu nedenle yaşanan olay, annenin ve bebeğin hayatını tehdit edebilecek ciddiyette idi.

Doktorlar, bu durum hakkında çifti potansiyel risklere karşı uyardı.

Rahim duvarının bir noktadan yırtılması, anne rahminin tamamının zarar görmesine de yol açabilirdi. Bunun yanı sıra “placenta accreta” adı verilen ve hem annenin hem de bebeğin yaşamını tehdit edebilecek durum ortaya çıkabilir, doğumdan sonra aşırı kanamaya yol açabilirdi. Ayrıca anne gerekirse rahim ameliyatı dahi olabilir ve bu durumda erken doğum yapması gerekebilirdi.

Sonuç olarak aile, gebeliğin devam etmesi kararını verdi.

Dr. Pierre – Emmanuel Bouet, daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadığını ve literatürde bu duruma benzer yalnızca 26 vaka bulunduğunu belirtti. Bu durumun yaşanmasının, annenin daha önce geçirdiği sezaryenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Söz konusu hamilelik, annenin altıncı gebeliğiydi ve bundan önceki beş gebelikte sezaryenle sonuçlanmıştı. Dr. Bouet, rahim duvarındaki yırtılmanın annenin önceki gebeliklerinde kesilerek açılan kısımların zayıflamış olmasından kaynaklandığını düşünüyor. Bu duruma bir de bebeğin ağırlığı ve rahmin baskısı da eklenince, bu ihtimalin olması mantıklı görünüyor.

Doğum, gebeliğin otuzuncu haftasında gerçekleşti.

O zamana dek rahim duvarındaki açıklık büyüyerek 5 santimetre uzunluğa ulaştı ve doğumun sezaryenle gerçekleştirilmesine karar verildi. Normal gebelikler 39 – 40 hafta sürmekte ve 30 hafta erken doğum için ise yeterli bir süreçtir.

Neyse ki bu durum atlatılarak, aile sağlıklı bir erkek çocuk sahibi oldu!

Alien bebek, gebeliğin otuzuncu haftasında, 1.4 kilogram ağırlığında dünyaya gözlerini açtı. Doğumun ardından anne ameliyata alındı ve rahimdeki açıklık dikildi. Sonuç olarak anne de bebek de son derece sağlıklı.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.