Akşama Yemekte Dışardayız

Akşama Yemekte Dışardayız
17 Ekim 2016

Dışarda akşam yemeği etkinliğine küçük çocuğunuz dahil olduğunda çok sakin bir akşam geçirebileceğiniz gibi işler birazcık karışabilir.

Akşama Yemekte Dışardayız

Bebeğinizle birlikte sakin bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilmek için yapmanız gerekenleri aşağıda sizler için sıraladık.

  • Çocuğunuzun sakin kalmasını sağlamak için gideceğiniz yerleri fast food restoranlarıyla kısıtlamak zorunda değilsiniz. Ama yine de mekanın çocuklara uygun özelliklere sahip olduğundan emin olmanızda fayda var. Uzmanlar, fazla lüks bir yere gitmeniz halinde, çocuğunuzun toplum içinde yemek yeme macerasının baştan olumsuz bir şekilde sonlanmasını garantilemiş olacağınızı söylüyor. Çünkü böyle bir yere gittiğiniz zaman çocuğunuz ‘çocukluk’ yaptığında, normal bir yerde olacağından daha fazla utanacaksınız ve ona kızacaksınız. Üstelik bu durum tam anlamıyla onun hatası da olmayacak. İşte bu nedenle çocuk menüsü ve çocuk iskemleleri olan hatta daha da önemlisi çocuklu ailelerin çocuk sesi ve dağınıklığına alışık olduğu restoranları seçmeniz büyük önem taşıyor.
  • Rezervasyonunuzu yaptırırken çocuğunuzun rutin uyku saatlerine sadık kalmalısınız. Mesela normal olarak saat 13:00’da uyuyorsa, biraz erken yenecek bir akşam yemeği, 12:00 civarında yenecek bir öğle yemeğinden çok daha mantıklı olacaktır.
  • Bir yere gideceğinizde yanınıza bir torba eğlendirici malzeme alın. Parmak kuklaları, yüz saklayıp açma oyunu oynamak için ince fularlar ve çeşitli oyuncakların hepsi çocuğu oyalamak için iyi seçeneklerdir. Uzmanlar telefon gibi elektronik aletlerin ise çocuklara bu amaçla verilmemesi gerektiğini söylüyor. Çünkü restorana gitmenin amacı insanlara etkileşime geçmektir ve telefon bunun gerçekleşmesini engeller.
  • Uzmanlar, bir restorandayken bu yaştaki bir çocuktan bekleyebileceğiniz en iyi performansın iskemlede 20 dakika boyunca sakin oturmak olduğunu söylüyor. Hatta daha aktif çocuklarda bu kadar bile sürmeyebilir. Tekrar sakin oturması için çocuğu bir yürüyüşe çıkarmanız gerekebilir. Bu yaştaki çocukların sakince oturabilmeleri dürtü kontrolüyle alakalıdır ve dolayısıyla o küçük bedenlerin sürekli hareket etme ihtiyacındadır. Ancak iyi haber şu ki, küçük bir yürüyüş bile onları sakinleştirmek için yeterli olabilir.
  • Öfke nöbeti patlak vermeden önce karnınızı doyurmak istiyorsanız, siparişinizi masaya oturur oturmaz verin. İlk etapta önce onun yemeğini söyleyip yedirmek size mantıklı geliyor olabilir ancak sizin tabağınız daha gelmeden önündekini bitirirse sıkılacak ve siz yemeğinizi yerken sorun çıkaracaktır.
  • Bazen her şeyi ne kadar planlarsanız planlayın, bir çocuk öngörülemez davranışlarda bulunabilir ve ortam karışabilir. Eğer bu duruma düşerseniz yapabileceğiniz tek bir şey vardır; garsondan yemeğinizi paketlemesini istemek, çocuğunuzu arabasına koyup uyutmak ve yemeğinizin keyfini evde çıkarmak.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.