Ağız Sütünün Her Damlası Altın Değerinde

Ağız Sütünün Her Damlası Altın Değerinde
02 Kasım 2017

Doğumdan hemen sonra salgılanan ağız sütünün her damlası hayati önem taşırken, bebeğe doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde verilmesi öneriliyor.

Ağız Sütünün Her Damlası Altın Değerinde

Doğumdan hemen sonra annenin meme dokusundan salgılanan; sodyum, potasyum, çinko ve protein açısından zengin olan ağız sütünün bir damlasının bile altın değerinde olduğunu belirten Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, bebeğin doğumundan sonraki ilk yarım saat (30 dakika) içerisinde bebeğe ağız sütünün (kolostrum) verilmesi gerektiğini söyledi.

Ağız Sütü Bebek İçin Hayati Önem Taşıyor

Doğumdan sonraki ilk 30 dakika içerisinde bebeğe ağız sütü verilmeli diyen Prof. Dr. Rahmi Örs, "kolostrum" da denilen ağız sütünün, bebek için hayati önem taşıdığına işaret ederken, özellikle prematüre bebekler için ayrı bir önem taşıdığının altını çizdi. Normal zamanından erken doğan bebeklerin hayatta kalmak için çok iyi bir tedaviye ihtiyaç duyduklarını belirten Örs, bebeğin doğumundan hemen sonra annenin meme dokusundan gelen; protein açısından zengin, potasyum, çinko, sodyum, büyüme faktörleri ve enfeksiyonla mücadelede bebek için çok fazla faydası bulunan ağız sütünün (kolostrumun) bir damlasının bile boşa götürülmemesi gerektiğini ifade etti.   Ağız Sütünün Her Damlası Altın Değerinde  

Annenin Hayatı Boyunca Kazandığı Bağışıklık Maddelerini İçeriyor

Ağız sütünün annenin hayatı boyunca geçirmiş olduğu hastalıklardan kazanmış olduğu bağışıklık maddelerini içerdiğini söyleyen Prof. Dr. Örs, kolostrumun (ağız sütü) bebeğin mikroplara karşı direk savunma yapmasını sağladığını bu nedenle bebek için çok değerli olduğunu belirtti. Bebekler için hayati önem taşıması yanında aynı zamanda bebeğin ilk aşısı olan ağız sütü, yaşamın ilk yıllarında sıklıkla rastlanan ve bebek ölümüne kadar giden ishal, zatürre gibi hastalıklara yakalanmayı önlüyor.   Ağız sütü nedir? Bebeklere sağladığı faydalar için tıklayın...    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.