3 Boyutlu Bebek Dünyaya Geldi

3 Boyutlu Bebek Dünyaya Geldi
23 Haziran 2017

Türkiye'de ilk defa bir özel hastane tarafından görme engelli anne babası için 3 boyutlu maketi yapılan bebek kısa bir süre önce dünyaya gözlerini açtı.

Anne karnındayken görme engelli anne ve babası için Türkiye'de ilk kez bir özel hastanenin başlattığı uygulama ile Ebrar Tuğba bebeğim 3 boyutlu bebek ultrasonu ile maket modeli yapılmıştı. Halk arasında tavukkarası ya da gece körlüğü olarak adlandırılan tıptaki adı ile Retinitis Pigmentosa olan hastalığı taşıyan 23 yaşındaki Yeliz Temiz ile 2015 yılında evlendiği eşi Tekin Temiz yüzde 30 oranında görme yetisine sahipler. Ultrason fotoğraflarından bebeklerini görme şansına sahip olmayan çift için Türkiye'de ilk defa bir özel hastanede uygunlanmaya başlayan yöntemle bebeğin yüzünün 3 boyutlu maketi yapıldı. Böylece çiftin bebeğin maketine dokunarak bebeklerini hissetmeleri sağlandı. 3 boyutlu bebek olarak adlandırılan Ebrar Tuğba bebeğin doğduktan sonra tıpkı maketine benzediği görüldü.

3 Boyutlu Bebek Doğdu

Bebeklerinin maketlerine dokunarak onu hissetmeye çalışan çift sonunda bebeklerini kucaklarına aldılar. Cinsiyeti kız olan bebeğini kucağına alan anne Yeliz Temiz yaşadığı duygularını, "Onun sesinin üzerine daha güzel bir ses duymadım. Benim için maket bambaşka bir şeydi... Maketin oluşumu aşamasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. çünkü normal bir ultrasonda bir fotoğraf olarak veriliyordu ve çocuğumun hangi aşamada olduğunu görmemenin üzüntüsünü yaşıyordum. Ama o maketi elime aldığım an bebeğim kucağımdaymış hissini yaşatıyordu. Maketin canlı haliyle tek farkı sesini duymak ve sıcaklığını hissetmek" ifadeleriyle dile getirdi.  

3 Boyutlu Bebek Dünyaya Geldi    

"Bebeğin En İyi Bakıcısı Anne Babasıdır"

Bebeğin bakımı için tek yardımcısının eşi olduğunu ifade eden Yeliz Temiz, "Bir çocuğun en iyi bakıcısı anne ve babasıdır. Ben bebeğimi en iyi şekilde yetiştireceğimi düşünüyorum. Bebeği banyo yaptırma konusunda korkuyordum ama onu da öğrendikten sonra en iyi şekilde yapabileceğimi düşünüyorum. Benimle aynı hastalığı taşıyan görme engelli bir abim ve kız kardeşim var. Abim ve bebeğinde görme problemi var ama ona en iyi şekilde bakıyorlar" dedi.   

3 Boyutlu Bebek Dünyaya Geldi    

İkinci Bebeği Düşünmüyor

Bebeğinin iyi şartlarda yetişmesini ve hiçbir şeyini eksik yaşamamasını isteyen anne Temiz, ona en iyi hayatı sunmak için ikinci bebeği yapmayı düşünmediğini ifade etti. Görme engellilerin hisleriyle mutlu olduğu ve hislerini kendi dünyalarında canlandırdıklarını dile getiren baba Tekin Temiz'de hastanenin Anneler Gününde bebeklerinin 3 boyutlu maketlerini yaparak mutluluk yaşattığını ifade etti. Bebeklerini babalar gününü haftasında kucaklarına aldıklarını belirten baba Temiz, "bebeğimizin şu an sağlık kontrollerinde hiçbir sıkıntı yok, ilerleyen zamanlarda gerekli tüm kontrolleri yaptıracağız, ilk defa baba olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.   

3 Boyutlu Bebek Dünyaya Geldi  

Bebek Tıpkı Maketine Benziyor

Bebeğin yüz maketini yapan makinenin yazılımını geliştiren Biyomedikal Uzmanı Halil İbrahim Karatürk'ün bebeğin 3 boyutlu bebek ultrasonu maketisinin yapım aşamasıyla ilgili olarak, "4 boyutlu ultrasondan aldığımız datalarla 3d yazılım sistemiyle 2 ay önce annesine bebeğinin maketini verme fırsatımız oldu. Onlarla birlikte bu mutluluğu biz de tattık. Bebeğimiz maketine benzer bir şekilde dünyaya geldi. Bu sistemin hastaya herhangi bir zararı yok. çünkü çekilen ultrason sonrası datalardan aldığımız verilerle maketi oluşturuyoruz" dedi.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.