2 Yaşındaki Çocukların Disiplini

2 Yaşındaki Çocukların Disiplini
02 Kasım 2016

İki yaş sendromundaki çocuğunuzu disiplin konusunda eğitmek bazen zor olsa da imkansız sayılmaz. Kurallar koymak ve sınırlar çizmek sorunları daha ortaya çıkmadan engeller.

2 Yaşındaki Çocukların Disiplini

Anne ve babalar, 2 yaş grubu çocukları disipline etmekte zaman zaman zorlanırlar. Ancak bu durumda, kurallar koymak ya da sınırlar çizmek sorunları ortaya çıkmadan önler. 2 yaş grubu çocuklar sınırlarını görmek isterler. Aslında sınırlar ve kurallar çocukların güvenliği ve psikolojisi için önemlidir. Her gün gelişerek yeni şeyler öğrenen çocuklar, çevrelerinde gördükleri şeyleri yapıp yapamayacaklarından emin olmak isterler. Bu da onları bazı davranışlara iter. İşte bu noktada size de bazı görevler düşüyor.    

  • Söz konusu disiplin ise esneklik göstermemelisiniz. Ebeveynler kendi koydukları kurallara sadık olmalıdır. Eğer bir yaptırım uyguluyorsanız, bu yaptırımı uygulamalısınız.
  • Çocuklar görerek öğrenir. Gördükleri her şeyi belleklerine kaydederler. Örneğin; çocuk yüksek sesle konuşma, bağırma, tartışma gibi davranışlara denk geliyorsa bunu bir süre sonra normalleştirir. Dolayısıyla çocuğunuzla güzel şeyleri birlikte deneyimlemelisiniz.
  • Evinizi çocuğunuza uygun hale getirmelisiniz. Çünkü çocuklar her şeyi merak eder, gördüğü her şeye uzanmak ister. Bu nedenle tehlikeli eşyaları ortadan kaldırmakta fayda var.
  • Çocuğunuz bir şeyleri yere atmak, size ya da bir başkasına vurmak gibi bir davranış sergilerse sakin olmalı, onu da sakinleştirmeye çalışmalısınız. Çocuğunuza bağırmak ya da hafifçe vurmak bile asla kabul edilebilir bir disiplin yöntemi değildir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah