İnternette Satılan Anne Sütü Tehlike Saçıyor

İnternette Satılan Anne Sütü Tehlike Saçıyor
06 Ocak 2020

Doğumdan sonra sütü fazla salgılanan anneler, bu mucizevi besini internet ortamında yasal olmayan yollarla satışa çıkarttı. Ailelerden bazıları bunu hayır için yaptığını belirtirken, bazı kadınların 100 miligram süt için 100 TL talep ettiği ortaya çıktı.

Doğumdan sonra sütü fazla salgılanan anneler, bu mucizevi besini internet ortamında yasal olmayan yollarla satışa çıkarttı. Ailelerden bazıları bunu hayır için yaptığını belirtirken, bazı kadınların 100 miligram süt için 100 TL talep ettiği ortaya çıktı. Uzmanlar ise konunun sağlık boyutuna değinerek, kaynağı belli olmayan bu sütlerin hepatit ve AIDS gibi hastalıklara veya enfeksiyonlara neden olabileceğine dikkat çekti.

Anne Sütü İnternete Düştü, Uzmanlar Uyardı: Çok Tehlikeli!

Anne ve bebek için sayısız faydası olan anne sütü, artık internette satılıyor. Kökeni aslında çok eskiye dayanan bu sütannelik kavramı, artık sanal ortam üzerinden ilerliyor. Sütünü satmak isteyen veya bebeği için süt arayan anneler, çeşitli bloglarda veya internet sitelerinde iletişime geçiyor ve yasal olmayan yollarla süt alışverişinde bulunuyor. Bazı anneler bunu hayır için yaptığını belirtirken, kimi anneler sütünü para karşılığında satıyor.

İnternette Satılan Anne Sütü Tehlike Saçıyor

Bebeğe Hastalık Bulaşma Riski Var!

Konuyla ilgili açıklama yapan Öğr. Gör. Dr. İpek Ada, ‘Süt anneye herhangi bir tahlil yaptırılmadığı için bu sütte HIV, hepatit gibi bakteriyel ya da viral bulaşıcı hastalıklar olabilir. Ya da anne ilaç kullanıyor, sigara veya alkol tüketiyor olabilir. Tüm bunlar süt yoluyla bebeğe geçebilir. O nedenle çok dikkatli olunması gerekiyor. Habersiz bir şekilde bu hastalıkları çocuğunuza bulaştırabilirsiniz.’

Aileleri bilgilendiren Dr. İpek Ada, açıklamasına şöyle devam etti; ‘ Sağım yapan annenin hijyene dikkat edip etmediğini bilemezsiniz. Bebekte başta ağız mantarı olmak üzere mide-bağırsak enfeksiyonları görülebilir. Bununla birlikte sağım yapan anne sütünü uygun kap ve ısıda saklayıp ulaştırmazsa sütün besin değeri düşer, içerisinde zararlı mikroorganizmalar üreyerek bebeği zehirleyebilir.’

İnternette Satılan Anne Sütü Tehlike Saçıyor

Süt Bankası Önerisi

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, dünyanın birçok ülkesinde süt anneliğin devlet eliyle yürütüldüğünü belirterek, ülkede süt bankası kurulmasının anneler için faydalı olabileceğini söyledi. Böylece bağışlanan sütlere gerekli tahliller yapılarak, olası enfeksiyonların önüne geçilebileceği vurgulandı.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.