Gebelikte 5. Hafta

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Bu hafta itibarıyla plasenta ve göbek bağı görevini yerine getirmeye başladı.

Gebelikte 5. Hafta

Gebelikte 5. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğiniz artık bir susam tanesi kadar.

Gebelikte 5. Hafta yani gebeliğinizin 5. haftasında bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Bu dönemde ektoderm, mezoderm ve endoderm adı verilen katmanlardan oluşuyor. Ektoderm; beyin, omurilik, sinirler ve omurganın gelişme gösterdiği katmandır. Deri, saç, tırnak, diş minesi, süt ve ter bezlerinin oluşumunu yine ektoderm katmanı sağlar. İkinci katman olan mezoterm, kalp ve dolaşım sisteminin meydana geldiği katmandır. Ayrıca kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularının oluşmasını sağlar. Endoderm katmanı ise; akciğerleri, bağırsakları, boşaltım sistemini, tiroidleri, böbrekleri ve pankreası şekillendirir. Bu hafta itibarıyla plasenta ve göbek bağı görevini yerine getirmeye başlar.

Bebeğiniz C şeklinde

Bebeğinizin bir araya gelen hücreleri onu ön, arka, alt ve üst bölümleriyle birlikte bir C şekline dönüştürüyor.

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Bu haftalar genel olarak bazı belirtilerin başladığı haftalar olarak bilinir. Yoğunluk, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtilerin dışında duygu değişiklikleri de yaşayabilirsiniz. Bu oldukça normal bir durumdur ve sonraki haftalarda da bu duygu değişikliklerini yaşamaya devam edebilirsiniz. Sakin kalmalı, ailenizden, doktorunuzdan destek almayı ihmal etmemelisiniz.

Gebeliğinizin 5. haftasında sık idrara çıkma, aşırı salya, aşermek ve yiyeceklerden tiksinme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Sık idrara çıkmanızın nedeni hCG hormonunun leğen kemiği gölgenize ve böbreklerinize giden kan akışını artırması ve bu nedenle daha sık çalışmasıdır. Bunu önlemek için sıvı alımını kesinlikle azaltmayın. Çünkü gebelik süresince sürekli sıvı ihtiyacınız olacaktır. Sadece kahve gibi sık idrara çıkmanıza neden olabilecek idrar söktürücüleri tüketmeyebilirsiniz. Yine de bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Ağzınızdaki aşırı sulanmalar sizi korkutmasın.

Bu duruma yine gebelik hormonlarının size ufak bir hediyesi diyelim. Bununla başa çıkmak için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Bu, ağzınızın biraz daha kuru kalmasını sağlayabilir. İçinizde bir anda ortaya çıkan yeme arzusu ve yemeklerden iğrenme durumu yaşıyorsanız bunun normal olduğunu unutmayın. Gebelik hormonları size ufak hediyeler vermeye devam ediyor. Bu durumları yaşamanızın sebebini yine gebelik hormonlarıdır. Bedeninizin bu hormon karmaşasına alışması biraz uzun sürebilir. Ancak bunun geçici bir durum olduğunu unutmayın. Eğer canınız tatlı çekiyorsa bunları küçük porsiyonlar şeklinde tüketerek, aşerme sorununuza bir çözüm bulabilirsiniz. Yine de doktorunuza yaşadığınız bu durumları anlatarak, sizin ve bebeğiniz için bir beslenme planı çıkarmasını isteyebilirsiniz.

SAĞLIK & BESLENME

Gebe olma aşamanızda olduğunuz için bu dönemde özellikle alkol, sigara ve ilaç tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız. Gebelikte 5. Hafta da ilk dönemlerde olduğu gibi beslenmenin, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu unutmayın.

Bakmakta Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Beslenme

Gebelikten önce iki ay, gebeliğin ilk üç ayında Folik asit almanız gerekir.

Folik asit, nöral tüp defektlerinin (kusurunun) embriyoda daha oluşmadan %70 oranında önlenebilmesini sağlar. Nöral tüp denilen yapı, beyin dokusundan başlayarak, omuriliğe de içine alan bir yapıdır. Bu yapı, döllenmeden sonraki 2. ile 3. hafta arasında gelişimini tamamlar. Bu gelişimin sorunlu olması, nöral tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına sebep olur ve bu durum Nöral Tüp Defekti olarak adlandırılır. Nöral Tüp Defekti, en sık rastlanan doğumsal anomeller arasındadır. Bu nedenle folik asit bebeğiniz için hayati bir öneme sahiptir.

Bakmakta Fayda Var: Folik Asit Nedir? Neden Önemlidir?

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Gebelik, diğer insanlara göre daha az yorucu işlerde çalışmanızı ve kendinize ek dinlenme zamanları yaratmanızı zorunlu kılan bir süreçtir. Ancak gebe olmanız spor yapmanıza, sosyal aktivitelere katılmanıza engel değildir. Eğer gebeliğinizle ilgili herhangi bir sorun yoksa doktorunuz hangi egzersizleri yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Bakmakta Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

Eşinizle yaşayacağınız özel anlarınızdan mahrum kalmayın.

Gebe kalmanız demek, eşinizle paylaşacaklarınızı sınırlandıracaksınız değildir. Özellikle eşinizle birlikte mutluluğunuzun temsili olan cinselliği Gbelikte 5. hafta da  korkmadan yaşayabilirsiniz. Doktorunuz aksini söylemedikçe gebeliğiniz boyunca cinsel hayatınızdan mahrum kalmanıza gerek yoktur.

Bakmakta Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR

GEBE SÖZLÜĞÜ

Üye Ol