• gebe.com
  • /
  • Sadece Temizlik ile Evimizi Mikroplardan Arındırabilir miyiz?

Sadece Temizlik ile Evimizi Mikroplardan Arındırabilir miyiz?

Sadece Temizlik ile Evimizi Mikroplardan Arındırabilir miyiz?

Kapı kolu, kumanda, koltuk... Gün içinde elimize veya kıyafetlerimize bulaşan milyonlarca bakteri, virüs veya paraziti, hiç farkında olmadan en güvenli alanımıza, yani evimize sokuyoruz. Evet, hiçbirini göremiyoruz ancak hastalık yapıcı etkileri olduğunu çok iyi biliyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi günlerinde, zararlı mikroorganizmaların sağlığımız için ne denli tehlikeli olabileceğine bir kez daha şahit olduk. Peki, ailemiz için en güvenli yer dediğimiz evimiz, gerçekten yeterince güvenli mi? Ya da şöyle soralım, günlük olarak yaptığımız temizliğin evdeki bakteri ve virüsleri yok etme konusunda yetersiz olduğunu biliyor muydunuz?

Gelin, önce mikrobun ne olduğuna bakalım, ardından evdeki mikroorganizmalara karşı nasıl savaş açabileceğinize değinelim.

Faydalısı da Var, Zararlısı da: Mikrop Nedir?

Elle tutamadığımız veya çıplak gözle göremediğimiz mikroplar; bakteri, virüs, mantar ve tek hücreliler olarak dört ana kategoride değerlendiriliyor. Sadece mikroskopla varlıklarına şahit olabileceğimiz bu organizmalarla, aslında tahmin ettiğinizden çok daha fazla iç içeyiz. Gün içinde girdiğimiz hemen hemen her ortamda sayısız mikrobu bünyemize alıyor, bir o kadarını da bulunduğumuz çevreye bulaştırıyoruz. Kısacası mikroplar; yüzümüzde, avuç içimizde ve hatta bağırsaklarımızda yaşıyor.


Böyle söyleyince kulağa hoş gelmiyor olabilir ancak hemen endişelenmeyin. Çünkü mikropların hepsi sandığınız kadar zararlı değil, hatta bazılarının eksikliği sağlığımızı olumsuz yönde bile etkileyebiliyor. Örnek vermek gerekirse probiyotikler, sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına ve sağlıklı bağırsak florasının oluşmasına yardımcı olan oldukça faydalı bakterilerdir.

Fakat bu durum, sağlığımızı ciddi anlamda tehdit edebilen mikropların olmadığı anlamına gelmiyor. Grip, soğuk algınlığı ve daha birçok hastalığın sebebi olan bu mikroplar, yüzeylerde uzun süre canlı kalabiliyor. Temas veya damlacık yoluyla vücuda girdiğinde ise ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Bu durum aslında bebekli aileler için daha da riskli ve endişe verici. Çünkü bebeklerin her şeye dokunma dürtüsünü kontrol etmek çok da kolay olmuyor. Üstelik bağışıklık sistemlerinin yeteri kadar gelişmemiş olması, bebekleri ve çocukları bu mikropların sebep olduğu hastalıklara karşı daha savunmasız hale getiriyor. Bunun bilincinde olan ebeveynler de çocuklarının ve ailesinin sağlığı için evindeki yüzeyleri düzenli olarak temizliyor. Fakat, sadece temizlik ile mikropların yok edilemeyeceğini söylesek?Temizlik ile Evimizdeki Mikroplardan Arınabilir miyiz?

Toplumda birbiri ile sık sık karıştırılan temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri, aslında nitelik olarak birbirinden oldukça farklı kavramlar. Temizlik, yalnızca nesnelerin üzerindeki tozu ve kiri yok etmeye yardımcı oluyor. Günlük olarak yaptığımız temizlik ile yüzeylerden hastalık kapma ihtimalimiz elbette azalıyor ancak ne yazık ki sıfırlanmıyor. Dezenfeksiyon ise yüzeydeki bakteri ve virüs gibi mikropların neredeyse tamamını öldürüyor, bu sayede hastalık kapma şansını minimuma indirgiyor. Ancak iyi bir dezenfeksiyonun doğru yapılan bir yüzey temizliği ile başladığını unutmamak gerekiyor. Eğer hastalık yapıcı etkisi olan mikropları evimizden arındırmak ve ailemizin sağlığını korumak istiyorsak, önce temizlik yaparak yüzeydeki kir ve pisliği yok etmeli, ardından Lysol gibi güçlü bir dezenfektan sprey ile mikropları etkisiz hale getirmeliyiz. Üstelik zararlı mikroorganizmaların %99,9'unu öldüren Lysol'u mama sandalyesi, koltuk ve oyuncak gibi bebeğinizin sıkça vakit geçirdiği alan ve nesnelerin dezenfeksiyonu için kullanabilirsiniz.

Evinizi aileniz için nasıl güvenli hale getirebileceğinizi artık öğrendiniz; şimdi sağlıklı bir şekilde bebeğinizin büyümesini seyredebilirsiniz!


Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz. Kullanmadan önce yüzeyin görünmeyin bir yerinde test ediniz. Test edildiği mikroorganizmaların tam listesi için ürün etiketine bakınız.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.