İkiz Gebelik Belirtilerinde İlk Hafta

İkiz Gebelik Belirtilerinde İlk Hafta
13 Ocak 2017

Çoğul gebelikte yaşanan belirtiler arasında normal yani tek belirtilerine oranla daha agresif şekilde kendini gösterebilmektedir.

İkiz Gebelik Belirtilerinde İlk Hafta

İkiz gebelikte yaşanan belirtiler arasında normal yani tek gebelik belirtilerine oranla daha agresif şekilde kendini gösterebilmektedir. Örneğin; anne adayının bulantı ve kusmalarının çok fazla olması, karnının ve rahminin daha çabuk büyümesi, daha fazla kasık ağrıları yaşanması ve kilo alımının normaline göre daha erken başlaması ve miktarının fazla olması şüpheyi arttıran önemli bulgular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda ise “ikiz gebelik belirtilerinde ilk hafta neler olmaktadır?” sorusunun cevabını ele alacağız.

Uzmanından ikiz gebeliklere ilk hafta yorumu

  • Birden fazla bebek taşıdığınızı hissedebilirsiniz. Rüyalarınıza ve sezgilerinize kayıtsız kalmamalısınız. Bazı ikiz anneleri en başından beri birden fazla bebek taşıdıklarını bildiklerini söylemektedirler.

 

  • Mide bulantısını ya da sabah bulantılarını bu dönemde daha fazla yaşarsınız. Eğer ki birden fazla bebek sahibi oluyorsanız aynı zamanda da hCG seviyenizde yükselir. Yüksek hCG seviyeleri büyük olasılıkla sabah bulantıları nöbetlerini meydana getirecektir.

 

  • Diğer normal gebelik belirtilerine göre ikiz bebek bekleyen kadınlarda bu belirtiler abartılı olabilir. İkiz bebeklere gebe olan çoğu kadın muhtemelen sistemlerinde dolaşan ekstra hormonlardan dolayı yoğun gebelik belirtileri gösterirler. Göğüslerinizin çok hassas olduğunu, her zaman aç olduğunuzu, daha sık idrara çıktığınızı ve çok yorgun olduğunuzu fark edebilirsiniz. İkinci üç aylık dönemde, ellerinizin ve ayaklarınızın şişmesini, alışılmışın dışında kilo almayı, soluğunuzun kesilmesini, karnınızın büyümesini ve ceninin haddinden fazla hareket etmesini tecrübe edebilirsiniz. Düşük demir ve anemi de aynı zamanda iki ya da daha çoklu gebeliklerde çok görülmektedir.

 

  • İlk üç aylık dönem içerisinde süratle kilo alırsınız. İlk üç aylık dönemde averajın üzerinde kilo almanız birden fazla bebeği taşıdığınıza dair ilk ipucunuz olabilir. Eğer ki iyi yiyorsanız önemsememelisiniz.

 

  • Gebelik döneminde büyük ölçülürsünüz. İlk kontrolünüzde uterusunuzun yani rahminizin randevular için geniş olduğu söylenebilir. Eğer ki son adet döneminiz haftalık gebe olduğunuzu gösteriyorsa uterusunuz 10 ya da 12 haftalık kadar olabilir. Bu sizin ile ilgilenen insanı ultrason istemeye teşvik edebilmektedir.

AFP seviyesi birden fazla bebek olduğunda yükselir.

  • Gebeliğiniz ilerledikçe eğer birden fazla bebek taşıyorsanız, rahim ölçüsü gebelik dönemine göre sürekli olarak daha geniş olacaktır. Bir uterus dönemi bir bebek ile cinsel organ ölçüldüğünde 38 – 40 cm yüksekliğe ulaşır iken, ikiz bebek gebeliği döneminde 48 cm’ye kadar genişleyebilir. Yüksek AFP seviyesine sahip olduğunuz söylenebilir. Bebek büyüdükçe bebeğin salgıladığı ve annenin kanında bulunan AFP seviyesi birden fazla bebek olduğunda yükselebilir. Bu kan örneği normal olarak son adet döneminizden 16 ile 18 hafta sonra verilir. AFP testleri ikiz gebeliklerdeki kusurların yarısından fazlasını ortaya çıkarır.

 

  • Sürekli yükselen hCG değerleriniz olduğunu söylenebilir. hCG, döllenmiş yumurta ve koryonik çıkıntı tarafından üretilen bir hormondur. Plasenta gelişene dek gebeliği sürdürmek için buna gereksinim duyulur. Bir adetiniz bile gecikse, kanınızda ya da idrarınızda bulunabilir. Normal olarak tek bebekli gebeliklerde, ilk haftalarda hCG’nin kan konsantrasyonları sürekli artar, her iki üç günde bir iki katına çıkar. hCG seviyeleri ikiz ya da daha çoklu gebeliklerde daha yüksek olabilir.

 

  • Doktorunuz iki cenin kalp atışını ise duyar. İki ayrı kalp atışı doktorun ofisinde 12 hafta civarında Doppler ile ayırt edilebilir olabilir, 28. hafta civarında karın muayenesi yapılır iken iki cenin kafası ve birden fazla küçük bölümler ayırt edilebilmektedir.

 

  • Pozitif bir ultrasonunuz var. Eğer ikizlere gebe olduğunuza kesinlikle inanıyorsanız, ultrason gebelikte çok daha erken yapılabilir. Yetenekli bir ultrasoncu ile iki gebelik kesesi, iki embriyo ve iki farklı cenin kalp atışı son adet döneminin ilk gününden altı hafta sonra görülebilir. Çoğu ikizler beş hafta kadar erken teşhis edilmektedir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk