• gebe.com
  • /
  • Diş Çıkaran Bebeğinizi Anında Rahatlatacak 5 Yöntem!

Diş Çıkaran Bebeğinizi Anında Rahatlatacak 5 Yöntem!

Diş Çıkaran Bebeğinizi Anında Rahatlatacak 5 Yöntem!

Doğumdan sonraki ilk günler bebeğinizin dünyaya, sizin ise anneliğe alışma döneminiz olacak... Gaz, uyku düzeni ve beslenme gibi yabancı olduğunuz pek çok konuda, zamanla kendi taktiklerinizi geliştirip, profesyonel bir anne olma yolunda emin adımlarla hızla ilerleyeceksiniz. Ancak, bu heyecanlı serüveninizde başka bir sancılı evre daha olacak, diş çıkarma dönemi…

Her bebeğin gelişim süreci farklı olsa da diş çıkarma süreci genellikle 6. aydan sonra başlar.  Ateş, salya, kaşıntı, ağlama nöbetleri ve huzursuzluk ile kendini belli eden bu süreç, uykusuz geçen geceler ile daha da sancılı bir süreç haline gelebilir.

Hem ebeveynler hem de bebekler için oldukça zorlu geçen bu dönemde, bebeğinizi rahatlatacak ve süreci daha keyifli hâle getirecek birkaç öneri hazırladık!

1) Bebeğinizin Soğuk Gıdalar ile Rahatlamasını Sağlayın

Diş çıkarma evresinde bebeklerin diş etleri oldukça hassas olur. Bu nedenle mümkün olduğunca sıcak gıdalardan uzak durmaya çalışın. Ilık, hatta hafif soğuk yiyeceklere ağırlık verebilirsiniz. Örneğin; yoğurt veya dolapta bir süre soğutacağınız elma püresi ya da muhallebi gibi ferahlatıcı ve serin gıdalar, bebeğinizin anlık da olsa rahatlamasına yardımcı olur.

2) Beslenme Filesi Edinme Vakti Geldi!

Diş çıkaran bebekler, genellikle ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürme eğilimindedirler. Peki,  şimdi onların bu hareketlerini bir fırsata çevirmeye ne dersiniz? Mesela; bir beslenme filesinin içine hafif soğuk bir meyve koyup bebeğinize verebilirsiniz. Böylece bebeğiniz hem ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri meyveden alacak, hem de kaşınan damağını bir nebze de olsa rahatlatmış olacak!

3) Masaj Yapın

Bebeğiniz ellerini sürekli ağzına götürdüğünde ve sebepsiz yere huzursuzlandığında, diş etlerinin kaşındığını anlayabilirsiniz. İşte o anlarda, temiz ve soğuk bir bez yardımıyla diş etlerine masaj yaparak minik yavrunuzu rahatlatmayı deneyin. Böylece hem ağız bakımını yapmış hem de ağrılarını hafifletmiş olursunuz.

4) Geleneksel Ama Faydalı: Soğuk Kaşık Yöntemi

Özellikle yaz aylarında uygulayabileceğiniz bu yöntemde; tatlı kaşığını buzdolabında kısa bir süre bekletiyorsunuz. Çıkardıktan sonra da bebeğinizin damağında biraz gezindiriyorsunuz. Oldukça eski olan bu uygulama sayesinde, bebeğinizin anında sakinleştiğini fark edeceksiniz!

5) Yanınızda Her Zaman Bir Diş Kaşıma Oyuncağı Bulundurun!

Bebeğiniz diş çıkarmanın her döneminde farklı bir şekilde rahatlamak ister. Bazen bir şeyleri ısırmak ona iyi gelirken, bazen kaşımak veya hafifçe diş etlerine dokunmak onu rahatlatır. Böylesi anlarda, bebeğinizin kolayca kavrayıp tutabileceği bir diş kaşıma oyuncağı, hem bebeğinizin sakinleşmesine hem de diş etlerinin rahatlamasına yardımcı olur. Örneğin bu dönemde; farklı dokuları ve çıngırak sesleri ile bebeklerin her zaman ilgisini çeken Fisher - Price diş kaşıma oyuncağı kullanarak, süreci çok daha keyifli atlatabilirsiniz. Üstelik, bebeğinizin arabasına bağlayarak da her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.

Fisher - Price Dişlikleri ve Eğlenceli Çıngırakları İncelemek İçin Tıklayın!


  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.