• gebe.com
  • /
  • Bebeğinizi Kimyasala Maruz Bırakmamak İçin Evde Uygulamanız Gereken 5 Kural!

Bebeğinizi Kimyasala Maruz Bırakmamak İçin Evde Uygulamanız Gereken 5 Kural!

Bebeğinizi Kimyasala Maruz Bırakmamak İçin Evde Uygulamanız Gereken 5 Kural!

Evdeki temizlik malzemeleri, odanız hoş koksun diye kullandığınız spreyler, çamaşırlarını yıkadığınız deterjanlar ve daha onlarcası... Gözünüzden bile sakındığınız bebeğiniz, gün içinde siz fark etmeseniz de birçok kimyasala maruz kalıyor. Biz yetişkinlerin sağlığı için bile oldukça tehlikeli olan bu ürünler, bebeklerin hem cildinde tahrişe neden olabiliyor hem de ileride solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyor.


Peki, doğal olanı bulmanın git gide güçleştiği günümüzde, bebeklerimizi kimyasala maruz bırakmamak için neler yapabiliriz?

1) Organik Deterjan Kullanın

Bebeğinizin cildi, ipek bir kumaş kadar narindir. Kıyafetlerinde kalan en ufak bir deterjan artığı, cildinin reaksiyon göstermesine neden olabilir. Ya da yoğun parfüm içeren ağır deterjanlar, onu rahatsız edebilir hatta ileride astım gibi çeşitli solunum hastalıklarına yakalanma ihtimalini yükseltebilir. Bu aşamada, bebeğinizi ağır kimyasal maddeler içeren deterjanlardan korumak için yapmanız gereken tek şey, organik bebek deterjanları kullanmak olacaktır. Böylece zararı en aza indirerek bebeğinizin sağlığını korumanız mümkün olacak.

2) Bebeğinizin Bulaşıklarını Ağır Kimyasallar ile Yıkamayın

Bebeğinizin sağlığı konusundaki en önemli faktör, kesinlikle beslenmesidir. Peki ya, bulaşıkları? Sağlığı için ne yediği kadar, yediği tabağın veya biberonun temizliği de oldukça önemli…  Çünkü en ufak bir mama kalıntısı, bakteri üremesine neden olabilir ve hatta bebeğinizin ishal veya çeşitli mide rahatsızlıkları yaşaması sonucunu doğurabilir.

Ancak onun bulaşıklarını, kendi bulaşıklarınızda kullandığınız deterjanlarla yıkamamalısınız. Çünkü yetişkinler için üretilen pek çok deterjan; sülfat, paraben veya parfüm gibi çok ağır kimyasallar barındırır. İyi durulanmayan bir bulaşık ise bu maddelerin direkt bebeğinizin vücuduna girmesi için köprü vazifesi görür. Dolayısıyla bebeğinizi bu kimyasallardan koruyabilmek için bulaşıklarını organik bebek bulaşık makinesi deterjanı ile yıkamaya çalışın.

3) Evdeki Temizlik Malzemelerine Dikkat!

Evinizi sıradan bir yüzey temizleyici ile sildiğinizi hayal edelim. Bebeğiniz emeklerken bu yüzey temizleyicinin kokusuna maruz kalacak, belki de direkt ağzını yer ile temas ettirerek onlarca kimyasalı vücuduna alacak.

Bu ürünler biz yetişkinler için bile oldukça tehlikeliyken, bebeklerin bu kimyasallara direkt maruz kalması elbette istenmeyen bir durumdur. Bu riskleri bertaraf etmek için ise evde organik yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz.

4) Kişisel Bakımında Kullandığınız Ürünleri Özenle Seçin

Bebeğinizi kimyasallardan korumanın en önemli yolu da, onun kişisel bakımı için kullandığınız ürünleri doğru seçmekten geçiyor. Cildi ile direkt temas edecek ürünlerin içeriklerini tek tek kontrol etmeli, en doğal olanını tercih etmelisiniz. Aksi halde, bebeğinizin pamuk kadar narin olan cildinde tahriş, pişik, egzama ve daha pek çok cilt rahatsızlığı ile karşılaşabilirsiniz.

5) Kendi Kıyafetlerinizi de Organik Deterjan ile Yıkayın

Günlük hayatta kullandığımız deterjanların çoğu, çift durulama yapılsa dahi çamaşırlarda kalıntı bırakabiliyor. Bu da emziren annelerin hem göğsünde tahrişe hem de bebeğin direkt olarak kimyasal maddelere maruz kalmasına sebep oluyor. Siz de kendi çamaşırlarınızı yıkarkenMinoris Organik Ebeveyn Deterjanı kullanarak, hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizi koruyabilirsiniz!

Minoris organik anne ve bebek bakım ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!


  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Nabi 1. Haberci, haber veren. 2. Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan. 3. Yüksek, yüce.