Yazın Doğan Bebeklerin Bakımı İçin Küçük İpuçları

Yazın doğan bebeklerin bakımı önemli bir yer tutar. Annelerin yazın doğan bebeklerinin alt temizliği, banyosu ve kıyafet seçimine dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Yazın Doğan Bebeklerin Bakımı İçin Küçük İpuçları
Yazın doğan bebeklerin bakımı özellikle yenidoğan bebekler için önemli bir yer tutar. Bebeklerin ilk 1 aylarında ciltlerinin çok ince ve hassas olması nedeniyle daha dikkatli ve özenli bakılmalarını gerektirir. Bebeklerin alt bakımı, banyosu, pişik sorunu ve kıyafet seçimi gibi konular yanında anne adaylarının yazın sıcak havalarda bebeklerinin bakımıyla ilgili dikkat etmesi gereken konularda da farklılıklar olur. Peki, yazın sıcağında bebeklere nasıl bakılmalı? Uzman dermatologlardan yazın doğan bebekler için yenidoğan bebek bakımı önerileri.

Yazın Doğan Bebekler İçin Yenidoğan Bebek Bakımı

Bebeklerin yenidoğan dönemi olarak adlandırılan ilk 1 aylık dönemde cilt derileri çok ince ve hassas olur. Bu nedenle cilde sürelen her merhem (ilaç) bebeğin kanına karışarak ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan hiçbir merhem ya da krem bebeklere sürülmemelidir. Bebeğin göbeği düşene kadar kuru ve temiz tutulmalı, bu süreçte bez içerisinde kalmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca, yenidoğan bebeklerin bakımında hijyen oldukça önemlidir. Bu nedenle uzmanlar tarafından bebeğin cildinin her alt değişiminde yıkanması ve iyice kurulanması önerilir.

yazın doğan bebekler için yenidoğan bebek bakımı

Yazın Bebeklerde Pişik Görülme Oranı Artar

Yaz aylarında bebeklerde pişik görülme oranının artacağını ifade eden uzmanlar, annelerin bebeklerinin altını günde 5- 6 defa değiştirmelerini, bez bölgesini ılık suyla iyice yıkayıp kuruladıktan sonra çinko oksit içeren pişik önleyici kremi ince bir tabaka halinde sürmelerini önerirler. Bebeğin her bez değişiminde pişik kreminin kullanılması önerilir.

yazın doğan bebeklere kıyafet önerisi

Bebeği Kat Kat Sarmayın

Yenidoğan bebekler doğdukları ilk ay soğuğa karşı duyarlıdırlar. Bu dönemde bebeğinizi daha iyi korumak gerekir. Yeni doğmuş bebekler için vücudun en büyük alanı kafadır ve ısı kaybı bu alandan olur. Bu nedenle ilk aylardan bebeğe bere takılması uygundur. Yenidoğan döneminin geçmesiyle bebeğin ortam ısısına giydirmek daha doğrudur. Yazın doğan bebekler için yenidoğan bebek bakımı, her bebek farklı vücut yapısında olması nedeniyle belli bir giysi kriteri olmasa da yaz aylarında tek kat penye giydirmek yeterli olur. Şapka kışın olduğu kadar yazında önemli bir unsurdur. Bebeğin sıcak yaz günlerinde güneşten korunması için gereklidir. Bebeğinize giydireceğini giysilerin bol kıyafetler olması, açık renkli, boyalı olmaması ve %100 pamuklu olması,na ve mümkünse organik pamuk dokumadan olmasını tercih edebilirsiniz. Yenidoğan Bebeklerde Genital Bölge Bakımı

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR

GEBE SÖZLÜĞÜ

Üye Ol