Hamilelikte Kasılmalar Neden Olur?

Anne adayları dokuz aylık bir sürenin sonuna yaklaştıklarında bebeklerini kucaklarına almanın heyecanını yaşarlar. Doğumun habercisi olan kasılmalar zamanı ve geliş şekline göre önem kazanır. Hamilelikte kasılmalar farklı nedenlerden olabilmektedir.

Hamilelikte Kasılmalar Neden Olur?

Hamilelik doğanın kadınlara sunduğu en muhteşem biyolojik süreçlerden biridir. Bu süreçle insan nesli dünya üzerindeki varlığını sürdürmeye devam eder. Anne adayları dokuz aylık uzunca bir sürenin sonunda bebeklerini kucaklarına almanın heyecanını yaşarlar. Bebeğin gelmeye hazırlanması ve doğumun doğal seyri nedeniyle hamilelikte kasılma yaşamak genel olarak normal kabul edilir. Anne adayları arasında bu durum paniğe neden olsa da kokulacak bir durum yoktur. Bunun yanında bebeğin gelmesine zaman olmasına karşın anne adayının kasılma hissetmesi olan dışı bir durumdur. Hatta bu kasılmalar erken doğumun habercisi de olabilmektedir. Hamilelikte Kasılmalar da bir farklılık söz olduğunda örneğin; kanama, bulantı ve su gelmesi gibi şikayetlerin yaşanması durumunda vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Keza bu kasılmalar erken doğum habercisi olabilmektedir.

Hamilelikte Kasılmalar Neden Olur?

Hamilelikte kasılmalar farklı nedenlerden olabilmektedir. Anne adaylarının kasılmaları nasıl hissedeceklerini anlamaları için öncelikle kasılma tiplerini bilmeleri gerekir. Kasılmaları tanımak için hissedildikleri bölgeyi ve sebepleri iyi tespit ediyor olmak lazımdır. hamilelikte-kasılma

Yalancı Doğum Kasılmaları

Bu kasılmalar ilk hissedilecek olan kasılmalardır. Genellikle gebeliğin 4-9. aylarında ortaya çıkar ve karın kaslarının kasılması sonucu oluşur. Bu kasılmalar ekseriyetle egzersiz yapan hamilelerde ortaya çıkar. Bu tip kasılmayı yaşamayanların telaş etmelerine gerek yoktur. Braxton Hicks kasılmaları aralıklarla gelip gittiği için doğal olarak düzensizdir ve anne adayının pozisyon değiştirerek yalancı kasılmaları yok edebilir. Bu tür kasılmalar uzmanlar tarafından normal olarak görülse de bedeninizde gariplik hissetmeniz halinde doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

hamilelikte-kasılmalar

Erken Doğum Kasılmaları

Yalancı doğum kasılmalarının tersine, erken doğum sancıları süreklidir. Bu kasılmalar bebeğin gelmek üzere olduğunun habercisidir. Her gebe kadın bu kasılmalar ve sonrasında bebeğin gelmesini açık bir şekilde ayırt edemeyebilir, bazıları ise bu ayrımın hiç farkına da varamayabilir. Yalancı kasılmaların aksine geçen zaman ve pozisyon değiştirmek  bu kasılmaları yok olmasını sağlamaz. Bebeğinizin gelmesine vakit varsa ve bahsedilen kasılmaları hissediyorsanız her ihtimale karşı mutlaka doktorunuzla temasa geçmeniz tavsiye edilir.

Bakmanızda Fayda Var: Erken Doğum Belirtileri ve Nedenleri

hamilelikte kasılmalar

Doğum Kasılmaları

Bu kasılmalar doğurmak üzere olduğunuzun habercisidirler ve kasılmalarla birlikte karın kaslarında sertleşme hissedilir. Bu süreçte biraz sancı olabilir veya rahatsız olabilirsiniz. Çünkü bu kasılmalar rahim ağzını uyarır. Kasılmaların aralığı her 5-10 dakikada bire düşmüşse artık hastanede olmalısınız gerekiyor demektir.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR

GEBE SÖZLÜĞÜ

Üye Ol