• gebe.com
  • /
  • Gebelikte Sigara Kullanımı ve Bebeğe Etkileri

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Bebeğe Etkileri

Yapılan araştırmalar anne adayının gebelikte sigara kullanımının bebeğin gelişimine etki etiğine dair kanıt bulamış olsa hamilelik sırasında içilen sigaranın bebeğe olan zararı kanıtlanmıştır. Gebelikte sigara kullanımının bebek üzerindeki etkileri nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonrasında gebelik dönemin içilen sigaranın bebeğin gelişimine zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt ve bulgu bulunamamış olsa da, hamilelik sırasında özellikle de bebeğin 2. üç ayından itibaren içilen sigaranın bebeğe olan zararları kanıtlanmıştır. Gebelikte sigara kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmezken, sanayileşmiş ülkelerde küçük doğan (prematüre) bebeklerin üçte birinden anne adaylarının hamilelikleri sırasında içtikleri sigaranın sorumlu olduğu söyleniyor. Uzmanlar tarafından hamilelikte içilen sigaranın diğer zararları arasında; bebeklerde düşük doğum ağırlığı, hastalıklara açık ve doğum çevresinde bebek ölümlerinin asıl nedeni olarak belirtiliyor. Peki, Gebelikte sigara kullanımı bebeği nasıl etkiler?  

Gebelikte Sigara İçen Annelerin Bebeklerini Bekleyen Tehlikeler

Uzmanlar, gebelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerini bekleyen tehlikelerden bahsederken bunları anne karnında iken ve doğumdan sonra olmak üzere iki gruba ayırırlar. Bunlar şöyle sıralanmaktadır;   Anneleri sigara içen bebeklerde soluk almanın durma riski fazladır,   Gebeliğinde hiç sigara içmemiş annenin bebeği ile sigara içen annenin bebeğinde ani bebek ölümü (Beşik Ölümü) iki kat fazladır.   Hamileliğinde sigara içen annelerin bebekleri, sigara içmeyen annelerin bebeklerine gelişim açısından yetişemediği, uzun dönemde bu bebeklerde bedensel ve zihinsel kusurların ortaya çıktığı ve bebeğin hiperaktif olduğuna dair kanıtların mevcut olduğu belirtilmektedir.   gebelikte-sigara-kullanımı-bebek   Sigara içen annelerin bebekleri, içmeyenlere oranla daha kısa boylu, okul hayatında daha az başarılı olabildikleri bildirilmektedir.   Anne adayının sigara içmesiyle bebek duman dolu bir rahimin içine hapsedilmiş olur. Buna bağlı olarak; bebeğin kalp atışları hızlanır, hepsinden en önemlisi de bebek büyüyemez ve gelişemez.   Yapılan araştırmalar sigara içmenin etkilerini tıpkı alkol kullanımda olduğu gibi doza bağlı olduğunu göstermiş olup, anne adayının içtiği sigara miktarı ne kadar fazla olursa doğacak bebeğin prematüre doğma riski de o kadar artar.  

Gebelikte içilen sigaranın zararları

 
  • Gebelik sırasında içilen sigaranın zararları uzmanlar tarafından şu şekilde açıklanmaktadır;
  • Anne adayının sigara içimi bebekte erken doğum riskini arttırır,
  • Sigara içimi sonrasında bebekte düşük doğum riskini artar,
  • Anne adayında vajinal kanamalar meydana gelir,
  • Anormal Plesanta yerleşmesi görülür,
  • Presantanın erken ayrılması gibi sorunlar doğurur,
  • Premature (düşük doğum ağırlığı) doğum riski artar.
sigara-ve-bebeğe-zararları

Sigaranın bebek üzerindeki olumsuz etkileri

Gebelikte anne adayının sigara içmesinin bebek üzerindeki olumsuz etkileri 10 başlık altında toplanmış. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır. 1.Erken doğuma neden olur; Bebeğin normal zamanda doğması 38 - 40 hafta olarak kabul edilirken, sigaranın etkisiyle bu süre 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine neden olabilmektedir.   2. Erken membran rüptürü: Doğum sırasında açılması gereken su kesesinin zamanından çok önce açılması, bebeğin gelişiminin tamamen tamamlanmadan önce doğum yoluna girmesine neden olur.   3. İntrauterin gelişme geriliği: bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmasına neden olur. Buda bebeğin anne karnında gelişiminin geri kalmasına sebep olur.   4. İntrauerin exitus: Bebeğin anne karnında ani ölümü.   5. Preaklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) : Anne adayında tansiyon yükselmesi, vücutta aşırı ödem, idrarda protein çıkması, görme bulanıklığı gibi belirtilerle görülen gebelik zehirlenmesi tablosudur. Bu durum hem anne ve hem de bebek hayatı için risk oluşturur.   6. Gebelikte Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon): Sigarada bulunan nikotinin damar büzücü ve daraltıcı etkisi ile gebelik tansiyonun  yükselmesi görülür. Bu durum bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yaratır.   gebelikte-sigara-kullanımı-   7. Dekolman Plasenta: Normal şartlarda doğum sırasında bebeğin doğumundan itibaren  plasenta ayrılır. Dekolman plasentada durumunda ise bebek henüz anne rahminde iken plasentanın zamansız ayrılması ve buna bağlı olarak tehlikeli boyutlara ulaşabilen kanamanın oluşmasına neden olur.   8. Respiratuar Distres sendromu: Doğumdan sonra bebeğin solunum sorunları yaşaması. Erken doğan bebeklerde akciğerlerin gelişmemesi nedeniyle ölümcül olabilecek solunum sorunlarının sigara içilen gebeliklerde daha sık gözlemlenmiştir.   9. Süt miktarının azalması: Annenin lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.   10. C vitamini seviyesinde azalma; Lohusalık döneminde anne sütünün C vitamini seviyesinde düşme ve besleyici etkisinin azalmasında rol oynamaktadır.  
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol