Gebelikte 8. Hafta

O artık bir fetüs! Boyu yaklaşık 15 mm oldu. Gözleri, ağzı ve burnu daha belirginleşti, göz kapakları oluşuyor.

Gebelikte 8. Hafta

Gebelikte 8. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte 8. haftada bebeğiniz yaklaşık olarak 1,5-2 cm boyunda.

Bu haftadan itibaren bebeğinizin kilosundan bahsedebiliriz. 8 haftalık bebeğinizin kilosu yaklaşık 1 gr. civarındadır. Bu dönem bebeğinizin gelişiminin oldukça hızlandığı bir dönemin başlangıcıdır. Bebeğinizin bu hafta göz kapağı ve göz çukurları meydana gelecek, retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlayacak. Göz retinasında ki renk oluşumunun gerçekleşmeye başlaması bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağının da belli olmaya başlayacağının göstergesidir.

Bebeğiniz büyüyor.

Zaman hızlı akıp giderken bebeğinizde karnınızda büyümeye, gelişmeye devam ediyor. Bu haftadan itibaren gözleri, burnu ve ağzı daha da belirginleşiyor. Göz kapakları oluşmaya başlıyor. Çene çıktısını oluşuyor ve kulakları içten ve dıştan olması gereken şeklini alıyor.

Bu haftada bebeğinizin kalp kapakçıkları ve aldığı havanın boğazdan akciğerlere geçmesini sağlayan geçitler oluşmaya başlıyor.

Akciğerlerin gelişimi bu hafta hızlanıyor ancak akciğerin tüm yapılarının tamamlanması gebeliğin 34. haftasının sonlarında gerçekleşecektir. Dil ve dudak oluşumunun yanı sıra, diş ve damak yapısı da yine bu haftanın sonunda doğru oluşmaya başlıyor. Gözlerindeki mercekleri (lens), bağırsakları, pankreası ve bronşları da yavaş yavaş belirginleşmeye başlıyor. Kollarındaki sinir iletimi başlarken avuç içleri de belirgin bir hal alır. Aynı zaman da omuriliği de gelişmeye başlamıştır. Şu an iskelet dokusu taslak olarak hazırdır. Henüz kıkırdak şeklinde olan bu kemik taslakları sonraki haftalarda iyice kemik haline gelecektir. El ve ayak parmakları oluşurken parmaklarının arasındaki perdelerde çekilmeye başlıyor.

Gebelikte 8. haftada bebeğinizin beyin bölgesi oldukça hızlı gelişim gösteriyor.

Bundan dolayı, bebeğinizin başı vücuduna göre çok büyükmüş gibi görülebilir. Genital organı bu haftada henüz gelişme göstermemiştir. Ancak hücreleri genital organını oluşturacak şekilde yumurta veya testis olarak oluşmaya başlamıştır. Artık 8 haftalık bebeğiniz bu haftadan itibaren karnınızda hareketlenmeye ve yer değiştirmeye başlayacaktır.

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte 8. hafta kasıklarınızda kramp ağrılarının hissedildiği haftadır.

Bebeğiniz karnınızda gelişmeye devam ettikçe, karnınızın içindeki rahim de gerilmeye başlar ağrıların oluşmasına neden olur. Ancak bu ağrılar olması gereken ve normal kabul edilen ağrılardır. Endişelenmenize gerek yok. Ancak ağrılarınız dayanılmayacak kadarsa mutlaka doktorunuzla görüşün.

Progesteronun yükselmesi halsizliğe neden olabilir.

Gebelikte hormon değişikliği nedeniyle progesteronunuzun yükselmesi sizi halsiz bırakabilir. Ayrıca buna bağlı olarak özellikle sabahları mide bulantıları ve kusmalar yaşayabilirsiniz. Bulantı ve kusmalarınız fazlaysa ve bu nedenle yeterli beslenemiyorsanız kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Bunun için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Giysiler yavaş yavaş dar gelmeye başlayacak.

8 haftalık gebelikte artık kıyafetleriniz yavaş yavaş dar gelmeye başlayacaktır. Karnınız büyüdükçe kendinize özellikle karın bölgenizin rahat edeceği yeni hamile kıyafetleri almanızı tavsiye ederiz.

Gebeliğin ilk üç dönemi (trimester) hamilelik hormonlarının etkisi altındadır.

Bu dönemde cildinizde de bazı değişiklikler oluşmaya başlayacaktır. Örneğin cildinizin yağ salgısı artacaktır. Bu da cildinizde yağlanmaya ve sivilcelenmeye neden olabilir. Ancak gebeliğin ilk ayından sonra bu durum kendi kendine gidecektir. Yine artan hormonlarınız sonraki haftalarda emzirme dönemine hazırlık yapacağı için gebelik boyunca göğüslerinizde büyüme ve hassasiyet oluşumu hızla devam edecektir.

SAĞLIK & BESLENME

Doktorunuzla görüşmelerinizde size özel hazırlanmış beslenme programına uymanız oldukça önemlidir. Hem her şeyi yiyerek sağlıksız bir kilo alımının önüne geçmiş olur hem de bebeğiniz sağlıklı yiyeceklerle beslenir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Beslenme

Gebelikten önce iki ay, gebeliğin ilk üç ayında Folik asit almanız gerekir.

Folik asit, nöral tüp defektlerinin (kusurunun) embriyoda daha oluşmadan %70 oranında önlenebilmesini sağlar. Nöral tüp denilen yapı, beyin dokusundan başlayarak, omuriliğe de içine alan bir yapıdır. Bu yapı, döllenmeden sonraki 2. ile 3. hafta arasında gelişimini tamamlar. Bu gelişimin sorunlu olması, nöral tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına sebep olur ve bu durum Nöral Tüp Defekti olarak adlandırılır. Nöral Tüp Defekti, en sık rastlanan doğumsal anomeller arasındadır. Bu nedenle folik asit bebeğiniz için hayati bir öneme sahiptir. Bakmanızda Fayda Var: Folik Asit Nedir? Neden Önemlidir?

Ektopik gebelik (dış gebelik) olabilir mi?

Gebeliğin ilk 3 ayında halk arasında dış gebelik olarak bilinen ektopik gebelik, anne ölümlerinin sık yaşandığı sebeplerden biridir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir yere tutunması sonucunda görülür ve her 50 gebelikten birinde dış görülür. Dış gebelik maalesef normal gebeliğe dönüştürülemez. Bu nedenle dış gebelik mutlaka sonlandırılır. Bakmanızda Fayda Var: Ektopik Gebelik (Dış Gebelik) Nedir?

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Gebeliğin birinci döneminde omurganızı güçlendirecek hareketler yapmalısınız. Gebelik süresince yaptığınız egzersizler sizi doğuma hazırlamak için önemli bir yarar sağlayacaktır. hafif tempolu yürüyüşler, omurgayı güçlendiren hareketler sayesinde hem kilonuzu kontrol altına alabilir hem de normal doğum şansınızı artırabilirsiniz. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

Bazı kadınlar gebelik döneminde hormonal değişikliklerden dolayı uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kalabilir.

Cinsel yaşam, bu sorunu ortadan kaldırabilir. Çünkü orgazmdan sonra salgılanan prolaktin hormonu, kadının rahatlamasını ve böylece kolayca uyumasını sağlar. Böylece uykusunu alan anne adayı, güne daha enerjik başlayacaktır. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR

GEBE SÖZLÜĞÜ

Üye Ol