ÇİN TAKVİMİ

Çin Takvimi, uzun yıllar önce Çinliler tarafından kullanılmıştır. Bebeklerin cinsiyetini önceden öğrenmeye yaradığı iddia edilen bilimsel bir dayanağı olmayan ve tamamen batıl inanç olarak tanımlanır. Çin Takvimi, 700 yıldan bu yana doğacak olan bebeklerin cinsiyetlerini belirlemek için kullanılmaktadır. Bebek yapmak isteyen kadınların, Çin Takvimine göre, gebe kalarak çocuklarının cinsiyetini seçebildikleri ifade edilir. Normal bir doktor kontrolünde bir bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için gebeliğin 15. haftasını beklemek gerekir. Ancak bebeğinin cinsiyetini daha erken öğrenmek isteyen aileler Çin takviminden yararlanmaktadırlar. Yüzde 70 ila 90 arasında doğruluk payı olduğu iddia edilen bir takvim olarak belirtilir. Çin Takvimine göre cinsiyet hesaplama yönteminden yararlanabilmek için anne adayının yaşı ve gebeliğin başladığı ay bilgilerini giriş yapması gereklidir. Çin takviminin orijinal Pekin’de bir üniversitede muhafaza edilmektedir. Bebek cinsiyeti belirleme ile ilgili olan Çin takvimi özellikle son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Peki, Çin takvimi nedir? nasıl hesaplanır ve ne işe yarar? İşte detaylar.

Çin Takvimi İle Cinsiyet Hesaplama

Bu yöntem en erken 18, en geç 45 yaşındaki anne adaylarının bebeklerinin cinsiyetlerini hesaplayabilmektedir. Çin takvimine göre, erkek bebekler en fazla 18 yaş gebeliğinde görülür. Eğer Ocak ve Mart aylarında hamile kalındıysa bu durumda kız çocuğu olma olasılığı yüzde 10 iken, diğer aylarda erkek olma olasılığı yüzde 90'dır. Doğacak olan bebeğin kız olma olasılığının en sık görüldüğü yaş 21'dir. Eğer Ocak ayının dışındaki aylarda hamile kalınması durumunda bu ayların tamamı kız çocuğunun olacağını söylemektedir.

Çin Takviminin Doğruluk Oranı

Çin Takviminin bilimsel bir temele dayanmamasından dolayı kesin sonuç verememektedir. Geçmiş zamanlarda yapılan iddialarda, Çin takvimi ile yapılan hesaplamaların sonuçlarına göre, tahmin edilen bebek cinsiyetinin oranın yüzde 70 ile yüzde 90 arasında doğru çıktığı belirtilmektedir. Bu konuda öne sürülen görüşlere göre, iki cinsiyete göre zaten doğruluk oranı %50 oranında doğruluk payı anın olduğu belirtilir. Çinliler tarafından 700 yıldır kullanılan orijinal halinin Pekin’de bir üniversitede korunduğu, inanışa göre Çin Takvimi Tablosu doğrultusunda hamile kalındığında doğruluk payının da artacağı yönünde.

Çin Takvimi Yöntemiyle Gebelik Hesaplama

Çin takvimi yöntemiyle gebelik hesaplama yapılırken bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Dikkat edilecek durumları şu şekilde belirtebiliriz. Örneğin, Mart ayı ve sonrasında doğmuş olan anne adaylarının yöntemden yararlanabilmesi için mevcut yaşlarına bir yaş daha eklemeleri gerekmektedir. Ocak veya Şubat ayında doğanların ise doğmuş olduğu yıla ait olan Çin yılı başlangıç tarihini öğrenmelerini gerekir. Doğum tarihleri Çin yılının başlangıç tarihinden sonra olanlar yaşlarına bir yaş eklemeli, önce olanlar ise iki yaş eklemelidirler. Bu farklılığın çıkmasının nedeni Çin takviminin Miladi takvimi kullanmamasıdır. Arada bulunan bir aylık farklılıktan dolayı bu takvimi kullanmak isteyen anne adaylarının öncelikle kendi doğum ay ve yıllarını Çin yılı üzerinden bulmaları gerekir. Örneğin 22 Eylül 1991'de doğmuş bir anne adayının Çin yaşı 23'tür.

Çin Takvimi Tablosu

Çin Takvimi tablosuna göre; Ocak, Şubat, Mart, Mayıs, Haziran, Ekim ve Kasım aylarında doğan bebeklerin erkek; Nisan, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Aralık aylarında doğan bebeklerin ise kız olması beklenir. Doğacak bebeğinizin cinsiyetini önceden öğrenmenize olanak tanıyan yöntemini kullanmak için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki formları doldurarak hesapla butonuna basmak.

Çin Takvimi

Çin takvimi, uzun yıllar önce Çinliler tarafından kullanılmıştır. Bebeğin cinsiyetinin ne olduğunu önceden öğrenmeye yaradığı iddia edilen ve tamamen batıl inançlara dayanan bir takvimdir. Günümüzde daha çok bebek bekleyen çiftlerin meraklarını gidermek amacıyla ultrasona girmeden önceki dönemde bebeklerinin cinsiyetini öğrenmelerine yarıyor.

Doğum tarihinizi giriniz.

Son adet tarihinizi giriniz.

Girdiğiniz verilere göre şu anda yaşındasınız. Çin takvimine göre yaşınız: .

Bebeğinizin Tahmini cinsiyeti
TEKRAR HESAPLA
Üye Ol