Bebeğinizin Dahi Olduğunu Kanıtlayan 7 İlginç İşaret

Hemen her ebeveyn bebeklerinin özel olduğunu düşünse de dahi bir bebeğe sahip olmak ender rastlanan durumlar arasındadır. Ancak bu durum hiç de gerçekleşmeyecek bir olasılık değildir.

Hemen her ebeveyn bebeklerinin özel olduğunu düşünse de dahi bir bebeğe sahip olmak ender rastlanan durumlar arasındadır. Ancak bu durum hiç de gerçekleşmeyecek bir olasılık değildir. Bebeklerde üstün zeka belirtileri bazı durumlarda kademeli olarak gelişebilir. Biraz şansınız varsa  ve bebeğiniz sıra dışı yetenekler yanında akıl almaz bir zekaya sahipse çok erken yaşlarda bunun belirtilerini gösterecektir. Bazı bebeklerde zeka göstergeleri diğerlerine oranla daha geç belirebilir ve sağ beynin eğitimi süresince gerçekleşebilir. O nedenle birazdan bahsedeceğimiz dahilik belirtisi göstermeyen bebeğinizden umudunuzu kesmeyin. Bebeğinizin dahi bebek olabilme şansına her zaman sahip olabileceğini unutmayın. Bebeklerde üstün zeka nasıl anlaşılır? İşte bebeğinizin dahi olduğuna dair 7 zeka belirtisi örneği...

1- Bebeğiniz Yürüme Konuşma Gibi Dönüm Noktalarıyla Erken Tanışır

bebeklerde üstün zeka

Anne ve babaların bebekleri için belirledikleri; konuşmaya başlama, yürümeye başlama ve okumaya başlama gibi dönüm noktalarına bebeğiniz erken tanıştıysa ileri zekalı olabilme olasılığı yükselir. Bununla ilgili tespiti bebeğinizin akranları ile karşılaştırın. Dahi bir bebek yaşıtlarına oranla daha erken ve akranlarından çok daha kapsamlı konuşmaya başlar.

2. Bebeğinizin Dile Karşı Aşırı Bir İlgisi Vardır

dahi-bebekler-2

İleri zekalı bebeklerin göstergelerinden birisi de dile karşı ciddi bir ilgilerinin olmasıdır. Erken yaşlardan başlayarak tüm dikkatini konuşmaya verir ve erkenden konuşmaya başlarlar. Dahi bebekler kitaplarla ilgilidir ve henüz 6 aylık olduklarında oturdukları yerden kalkar ve masallar ve hikayeler dikkatini çeker.  14 Aylıkken, 2 kelimeden oluşan cümleleri sorunsuz kurabilir. 18 aylık olduğunda da, konuşulanları anlayıp, söyleneni yaparlar.

3 - Keskin Bir Hafızaya Sahiptirler

dahi-bebekler--7

İleri zekaya sahip olan bebekler erken yaşlardan itibaren anne ve babalarını şaşırtmaya meyillidirler.Bu şaşırtmanın asıl nedeniyse güçlü hafızaları ve kurdukları bağlantılarla ilgilidir. Örnek verilecek olursa dahi bebekler oyuncağını nereye bıraktığını hatırlayabilecek kadar keskin bir hafızaya sahiptirler.

4. Harika Bir Problem Çözücüdürler

dahi-bebekler--8

Dahi bebeklerin çoğu problem çözmede oldukça başarılıdırlar. Algısının ve yaşının çok ötesindeki sorunları kolaylıkla çözebilirler. Mesela, bebeğinizi sizi hayrete düşürecek, hiç ummadığınız bir yerde görmek kuvvetle ihtimaldir. Dahi bebekler, oyuncaklarının nasıl bir araya geldiğini öğrenmek için oyuncaklarını kırmaya meraklı olabilir. Bu gruba giren bebekler, merak uyandıran ve kendilerine ilginç gelen şeyleri severler. Diğer bir ifadeyle, yap-bozlar gibi uğraştırıcı şeyler onlar için biçilmiş kaftandır. Bebeğinizin dahi olup olmadığını anlamak için oyuncaklarına neler yaptığını izleyin. Eğer bebeğiniz dahi ise, onlarla hemen oynamayacaktır.

5. İlgisini Çeken Şeylere Kolayca Odaklanırlar

dahi-bebekler--6

İleri zekaya sahip bebekler, ilgilerini çeken şeylere kolayca odaklanıp konsantre olabilirler. Bu odaklanma, bir hikayeyi dinlerken olabileceği gibi el becerisi üzerine uzmanlaşma şeklinde de olabilmektedir. Bebeğinizin bu yüksek konsantrasyonu öğrenme yetisini kolaylaştırır.

6. Erken Derecede Göz Kontağı Kurma

ileri-zekalı-bebekler

Pek çok bebekte, yüksek zeka işaretlerinden biri de yüksek seviyede bilinçtir. Bebeğiniz eğer dahi ise, tanıyabildiği kişileri eşleştirebilecek ve erken dönemlerde onlarla göz kontağı kurabilecektir. Bebeğinizin bunun yanında yabancılara karşı alarma geçmesi de onun etrafa karşı farkındalığını göstermektedir.

7. Bebeğiniz Yaşıtlarına Oranla Daha Az Uyku Uyur

dahi-bebekler--5

Bebeğinizin dahi olup olmadığıyla ilgili son ama en önemli madde ise, dahi bebeklerin çok uyumadıklarıdır. Dahi bebekler, her daim bir şeyler düşünen keskin bir zekaya sahip olmaları nedeniyle, siz onu uykuya yatırsanız da o bir nesneye odaklanıp, bu nesne hakkında düşünmeye başlayabilir.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR

GEBE SÖZLÜĞÜ

Üye Ol