Bebek Sağlığı Anne Karnında Başlar

Anne adayları ruhen ve bedenen kendilerini gebeliğe hazırlamalılar sağlıklı bebekler için gebelik sürecinin de sağlıklı olması gerekir.

Bebek Sağlığı Anne Karnında Başlar
Anne adayları ruhen ve bedenen kendilerini gebeliğe hazırlamalılar sağlıklı bebekler için gebelik sürecinin de sağlıklı olması gerekir.Anne ve baba olmak hayatınızda yaşayabileceğiniz en harika duygulardan biridir. Bu harika olaya ilk adımınız yani gebe kalmanız, sizin hayatınızı birçok yönden değiştirecektir. Bir bebek dünyaya getirmek hastanede bebeğinizi kucaklamak en güzel duygulardan biridir.

Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız ruhen ve bedenen kendinizi buna hazırlayabilirsiniz. Doğumda bebeğinize kavuşma düşüncesi tüm zorlukları geride bırakır. Gebe kalmadan önce yapacağınız birtakım değişiklerle hem gebe kalma olasılığınızı arttırırsınız hem de sağlıklı bir gebelik geçirerek sağlıklı bir bebek doğurma şansınızı yükseltmiş olursunuz.

Gebe Kalma Şansınızı Artırmanız Mümkün

Anne-baba olma yolculuğunuza başlamak heyecan vericidir. Gebe kalmaya çalışan çiftlerin %85’inin denemeye başladıktan sonraki altı ay içinde gebe kalacağı beklenebilir.

Doğal yollardan gebe kalma şansınızı iyileştirmenin iki önemli yolu vardır:
1- Gebelik pencerenizi öğrenin ve yumurtlamadan bir ya da iki gün önce cinsel ilişkiye girin. Erkeğin düzenli olarak boşalması (her 2-3 günde bir) spermin kalitesini ve hareketliliğini iyileştirecektir. Bu, adet ile yumurtlama arasındaki dönemde olmalıdır.

2- Sağlığınızı, diyetinizi ve yaşam tarzınızı iyileştirin – her iki eş için de.

Gebelik Öncesi Sağlıklı Yaşam Tarzı

Bebek için denemelere başlamadan önce anne / baba adaylarının yaşam tarzını ve sağlığını gözden geçirmesi gerekir. Sigara ve alkol, gebelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sigaranın bilinen en yaygın zararlarını; düşük doğum ağırlığı, erken doğum, enfeksiyonlara sık yakalanma olarak sayabiliriz. Ayrıca “ani bebek ölümü sendromu”, sigara içen annelerin bebeklerinde iki kat daha fazla görülmektedir. Bu konulara gereken özeni gösterin, sağlığınız ihmaller zincirine karışmasın.
Aşağıda bu konuda yardımcı olacak bazı öneriler bulabilirsiniz:
  • Sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olun
  • İdeal kiloyu koruyun
  • Sigarayı ve uyuşturucuyu bırakın
  • Alkolü ölçülü olarak kullanın
  • Düzenli olarak egzersiz yapın
Yukarıdaki başlıklara ilave olarak ayrıca kadınlar;
  • Günde 0,4 mg folik asit almalıdır.
Gebelik öncesi sağlıklarının en iyi durumda olduğundan emin olmak üzere antenatal tarama yaptırmak için doktorlarını ziyaret etmelidir. Bu tarama rubella (kızamıkçık), ve varicella (suçiçeği) kontrolleri, kan grubu, antikorlar ve RH faktörü, hepatit B ve hepatit C, HIV, frengi ve tam kan sayımı dâhil çeşitli kan testlerini içerebilir.

Son iki yıl içinde, normal sonuçlar veren bir pap smear testi ve göğüs kontrolü olduklarından emin olmak üzere doktorlarıyla görüşmelidir.

Doktorlarıyla beraber kullandıkları ilaçları ve onların gebelik üzerindeki etkilerini gözden geçirmelidir.

Diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemelidir.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR

GEBE SÖZLÜĞÜ

Üye Ol